27η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έχει υποστεί ήττα από τη Βαγιαδολίδ στα πρόσφατα 14 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Βαγιαδολίδ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα, στο πρωτάθλημα. Μόλις στο 9’ ο Αραούχο με αυτογκόλ, έκανε το 0-1 για τη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως στο 45’ ο Σέρζι Ρομπέρτο ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 90+2’ ο Κεσιέ ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε το κρισιμότερο παιχνίδι για το πρωτάθλημα, το “Κλάσικο” με τη Μπαρτσελόνα (2-1) στο “Καμπ Νόου” και ταυτόχρονα έχασε τις ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου. Η διαφορά τους είναι σε διψήφια επίπεδα, επομένως οι “Μερένγκες” στρέφουν το ενδιαφέρον τους πλέον, στον επαναληπτικό του Κόπα ντελ Ρέι την προσεχή Τετάρτη, ξανά στη Βαρκελώνη, καθώς και την πορεία τους στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Δύο νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις η ομάδα του Αντσελότι, ο οποίος δεν έχει δεδομένη τη θέση του στον πάγκο των Μαδριλένων και την επόμενη χρονιά. Πολλά θα κριθούν από τα αποτελέσματα στις διοργανώσεις που διεκδικούν ακόμα οι “Μπλάνκος”. Στο αγωνιστικό κομμάτι, προέκυψε νέος τραυματισμός για τον αριστερό μπακ Μεντί, ενώ δεν είναι διαθέσιμος ο πολυθεσίτης Νάτσο λόγω τιμωρίας, που κάλυπτε εσχάτως τη θέση. Αλάμπα ή Καμαβινγκά θα χρησιμοποιήσει ο Αντσελότι.

Ρεάλ Μαδρίτης Στατιστικά

*5/9 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4/6 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/12 ματς εντός έδρας

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-3 εντός έδρας, από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, για το πρωτάθλημα. Στο 30’ ο Ίνιγο Μαρτίνεθ σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 57’ ο Γκουρουθέτα έκανε το 0-2 για την Αθλέτικ και στο 74’ ο Λάριν μείωσε σε 1-2. Στο 78’ ο Βέσγα με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βαγιαδολίδ έρχεται από την ήττα εντός έδρας, από την Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-3), πριν από τη διακοπή, ψάχνει αντίδραση, αλλά το ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης σίγουρα δεν είναι στο πρόγραμμα συγκομιδής βαθμών. Τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες για το συγκρότημα του Πατσέτα, μετρά επίσης μία νίκη και μία ισοπαλία σε αυτό το διάστημα. Παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, θα παλέψει μέχρι το φινάλε για την αποφυγή του υποβιβασμού.

“Ποτέ δεν είναι καλή περίοδος για να αντιμετωπίσεις τη Ρεάλ Μαδρίτης. Είμαστε πολύ καλά για να διεκδικήσουμε την τέταρτη νίκη στην ιστορία μας στη Μαδρίτη. Όποιοι και να παίξουν θα δώσουν τα πάντα για να κάνουν δύσκολη τη ζωή του αντιπάλου και για τη νίκη”, δήλωσε ο τεχνικός της Βαγιαδολίδ. Εξέτισαν και είναι εκ νέου διαθέσιμοι οι Ρόκε Μέσα και Χονγκλά. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο βασικός κίπερ Τζόρδι Μασίπ, με ενοχλήσεις αλλά αναμένεται να παίξει ο Λάριν.

Εκτός έμειναν οι Εσκουδέρο, Ματσίς, Ανουάρ Τουχαμί, Κένεντι και Πλάτα. Τιμωρημένος ο Χαβιέρ Σάντσεθ.