*14η αγωνιστική

*GG στα δέκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΑΟΥΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Ράνχαϊμ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μπάι στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι από το 68′ (Ένγκεμπακεν).

Τρεις αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί της Ράουφος (2-1-0), την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με άδεια χέρια από την έδρα της Ράνχαϊμ. Κράτησε παθητική στάση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν με κατοχή μπάλας 78% και 2.33 xGoals. Ξέμεινε από δυνάμεις καθώς αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο απ’ το 68′, δεχόμενη… μαχαιριά στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στις τρεις τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές η Ράουφος πανηγύρισε δύο νίκες με το ίδιο σκορ (1-0), στο ενδιάμεσο των οποίων υποκλίθηκε στη Μος (2-0). Την προηγούμενη σεζόν επικράτησε την Σταρτ στο “NAMMO stadion” στις 20 Αυγούστου 2023.

ΡΑΟΥΦΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΑΡΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-3) της Σταμπάεκ. Ο Γκρούντετιερν άνοιξε το σκορ στο 9′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα με Βάλσταντ. Το 4-1 για τους γηπεδούχους έκαναν οι Στράνεγκαρντ (45+1′), Γένσεν (48′) και Νόρνταλ (57′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Βεντ (66′) και Βικτόριο (82′).

Παρά την ισχυρότατη πίεση που δέχτηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Σταμπάεκ, η Σταρτ εκμεταλλεύτηκε ευστοχία και τύχη πανηγυρίζοντας μία σπουδαία και απρόσμενη νίκη μπροστά στο κοινό της. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναδείχθηκε ο Τόρκιλντσεν που… έχασε το μέτρημα στις αποκρούσεις που πραγματοποίησε.

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για την Σταρτ μετά από δύο αγωνιστικές (0-1-1), φτάνοντας τους 13 βαθμούς συνεχίζει να διατηρείται στην επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος. Πριν την περσινή ήττα που γνώρισε στην έδρα της Ράουφος πανηγύρισε τέσσερις σερί νίκες σε αυτή, πετυχαίνοντας τουλάχιστον από δύο γκολ σε όλες. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Ενκουμπίρι.