* 4η αγωνιστική

* Τον 8ο όμιλο πλαισιώνουν Μπαρσελόνα & Σαχτάρ Ντόνετσκ.

* Η Πόρτο έχει ρεκόρ 10-2-7 απέναντι σε βέλγικες ομάδες. Στην Πορτογαλία έχει ρεκόρ 6-2-1, αλλά στο πιο πρόσφατο με Βέλγους, τον Σεπτέμβριο του 2022, ταπεινώθηκε από την Κλαμπ Μπριζ (0-4).

* H Αντβέρπ έχει ρεκόρ 1-1-1 απέναντι σε πορτογαλικές ομάδες.

* Στον 1ο γύρο (25/10): Αντβέρπ – Πόρτο 1-4

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Εστορίλ. Ο Χολσγκρόουβ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 75ο λεπτό.

Ήττα-σοκ, την πρώτη εγχώρια εντός έδρας από τον Φλεβάρη, βίωσαν οι “δράκοι” το Σάββατο από τη μέχρι πρότινος ουραγό της Liga Portugal και είδαν τη διαφορά από την κορυφή (Σπόρτινγκ) να αυξάνεται στο -6.

Κυριάρχησε εδαφικά (70% κατοχή) η ομάδα του Κονσεϊσάο, ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Ταρεμί νωρίς (6’), αλλά δεν είχει τις απαραίτητες εντάσεις για να “πνίξει” τον αντίπαλο μετά την στατική φάση του καθοριστικού τέρματος.

Χάθηκε έτσι το μομέντουμ που είχε χτίσει με τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και ειδικότερα την εντυπωσιακή ανατροπή που έκανε την Αμβέρσα (1-4) πριν δύο εβδομάδες. Στο Βέλγιο η Πόρτο πλήρωσε ένα εύκολο λάθος στο build up κι ακόλουθες κόντρες για να βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά επέστρεψε φουριόζα από την ανάπαυλα και με πρωταγωνιστή τον Εβανίλσον, που πέτυχε χατ-τρικ ως αλλαγή, σκόρπισε την άμυνα του Φαν Μπόμελ.

“Περπάτησα για δύο μέρες με το κεφάλι κάτω, κοιτάζοντας το σύμβολο, γιατί πρέπει να δούμε το σύμβολο και να καταλάβουμε ποιον σύλλογο εκπροσωπούμε και τις απαιτήσεις που έχουμε. Η τελευταία ήττα είναι από τα παιχνίδια που αφήνουν σημάδι, που με κρατούν άυπνο.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο και γνωστοποίησε ότι ο Ζαϊντού (αρ. μπακ) είναι διαθέσιμος μετά τον τραυματισμό που αποκόμισε στην πρεμιέρα του ομίλου.

Οι έτεροι τραυματίες, Μαρκάνο (στόπερ), Ουέντελ (αρ. μπακ), Γκαλένο (εξτρέμ), Χάιμε (μέσος), Βερόν (εξτρέμ) παραμένουν εκτός.

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας

* Δεν σκόραρε στα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το Champions League

ΑΝΤΒΕΡΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Γκενκ. Η Αντβέρπ προηγήθηκε 3-0 με Γιάνσεν (5’), Μπαλικουισά (11’, 39’) και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με Ζεκίρι (45’) και Μουνιός (90+9’).

Μετά από σχεδόν ένα μήνα επέστρεψε στις πρωταθληματικές νίκες η κάτοχος του θρόνου στο Βέλγιο, στο κατάλληλο σημείο ανέκτησε αυτοπεποίθηση και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της εγχώριας λίγκας, αλλά διατηρήθηκε στο -11 από την κορυφή.

Εντυπωσιακό το μπάσιμο στο σαββατιάτικο παιχνίδι, με πλούσια δημιουργία (2.75 xGoals), αλλά και πάλι είχε πολλά θέματα στην άμυνα και παρά το ισχυρό προβάδισμα που πήρε κινδύνευσε να χάσει το “τρίποντο”.

Δέχθηκε γκολ για 7ο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ στον 1ο γύρο των ομίλων στο Champions League έχει το χειρότερο παθητικό (12 γκολ).

Πριν δύο εβδομάδες ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο στην υποδοχή της Πόρτο, προηγήθηκε με τύχη μετά από εύκολο λάθος των “δράκων” ψηλά στο γήπεδο. Η διαχείριση του προβαδίσματος όμως μετά την ανάπαυλα ήταν αποκαρδιωτική, εκτέθηκε ξανά και ξανά στις μεταβάσεις για το βαρύ 1-4.

Με ανατροπή, δευτέρου ημιχρόνου, ηττήθηκε και στο προηγούμενο εντός έδρας, εκείνη τη φορά από 2-0 σε 2-3 από την Σαχτάρ.

“Ακόμα μαθαίνουμε. Κόντρα στην Πόρτο παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ο αντίπαλος κυριάρχησε. Αν δούμε τα γκολ που δεχθήκαμε, μπορούμε να πούμε ότι είναι υψηλού επιπέδου. Ήταν ένα σκληρό μάθημα και πρέπει να απαντήσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Φαν Μπόμελ στην χθεσινή συνέντευξη τύπου.

Με κομβικές απουσίες ταξίδεψε η αποστολή για την Πορτογαλία, έμειναν εκτός ο αρχηγός Αλντερβάιρελντ (στόπερ) λόγω ενοχλήσεων και ο βασικός κίπερ Μπουτέ, λόγω της επικείμενης γέννησης του παιδιού του.

Επιπλέον, εκτός δράσης και οι ήδη τραυματίες Κεϊτά (μέσος), Οντρέικα (εξτρέμ), Βαλένσια (φορ), ενώ ο Βάινς (αρ. μπακ) είναι εκτός ευρωπαϊκής λίστας.