*Φάση των «16» του Κυπέλλου Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ερντριεόνιανς με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ουάτσον στο 37’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Αντελόγε στο 41’.

Καλή εμφάνιση, αλλά με ισόπαλο αποτέλεσμα για την Πάρτικ Θιστλ. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ λίγο μετά το ημίωρο, όμως κατάφερε λίγα λεπτά μετά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στην επανάληψη ο ρυθμός μειώθηκε, με το σκορ να μένει απαράλλακτο ως το τελευταίο σφύριγμα.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της θέλει να δώσει, αφήνοντας εκτός συνέχειας της διοργάνωσης ομάδα από την Πρέμιερσιπ. Είναι σε καλή κατάσταση, μαχητική σε όλες τις αναμετρήσεις της, βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με συνέπεια, όμως είναι και λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχεται γκολ.

Πάρτικ Θιστλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΙΒΙΝΓΚΣΤΟΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Κιλμάρνοκ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Γουάτκινς στο 88’.

Πάλεψε, αλλά υπέκυψε στο τέλος η Λίβινγκστον. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε με αρκετές από αυτές την αντίπαλη εστία, όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Αμυντικά δέχθηκε πίεση και εν τέλη στα τελευταία λεπτά υπέκυψε, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ.

Να επιστρέψει στις νίκες είναι ο στόχος της, όμως το έργο της δεν θα είναι σε καμία περίπτωση εύκολο. Δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση, δεν μπορεί να βρει λύσεις στα πολλά αμυντικά της προβλήματα, με αποτέλεσμα να δέχεται συνεχώς γκολ, ενώ απέτυχε να σκοράρει στις τελευταίες δύο αναμετρήσεις της. Τραγική στις εξόδους της, μετράει δέκα σερί εκτός έδρας ήττες, σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ απέτυχε στις περισσότερες να σκοράρει.