ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Απαντήσεις αναζητά σήμερα ο Πανσερραϊκός, στο ντέρμπι παραμονής με τον Πανθρακικό, δύο ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο. Οι Σερραίοι έρχονται απ’ τη χειρότερη φετινή εμφάνιση τους, καθότι παρουσιάστηκαν ανήμποροι στο Χαριλάου την Τετάρτη, γνωρίζοντας την ήττα 4-0 απ’ τον Άρη. Τιμητικό το σκορ για την ομάδα του Διλμπέρη, οφείλεται καθαρά στο γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς έριξαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, αφού είχαν ήδη πάρει σκορ νίκης απ’ το πρώτο 45λεπτο (3-0).  Ήταν η τέταρτη ήττα των τελευταίων πέντε αγωνιστικών για τους γηπεδούχους, που έχουν μείνει στους 13 πόντους. «Το πιο σημαντικό που κρατάω ήταν το ματς το αντιμετωπίσαμε με φόβο. Είτε λόγω αντιπάλου, είτε λόγω γηπέδου. Φαινόταν σε όλες τις ενέργειές μας», είπε ο απογοητευμένος Διλμπέρης. Επιστρέφουν οι Τάντιτς (Επιθετικός, 1,0) και Τσούτσης (Μέσος, 9,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 για τον Πανσερραϊκό κόντρα στον Άρη.

Στατιστικό: Από έξι σερί NG προέρχεται ο Πανσερραϊκός ανεξαρτήτως έδρας (παίξτο στην Betshop).

Στοιχημάτισε τώρα στο Πανσερραϊκός – Πανθρακικός

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Κρίσιμο παιχνίδι σήμερα για τον Πανθρακικό, απ’ αυτά που θεωρητικά οφείλει να «χτυπήσει» εκτός έδρας. Οι Θρακιώτες έρχονται από δύο σερί «κακές» ήττες από Παναιγιάλειο με 3-0 (εκτός) και Αγροτικό Αστέρα (0-1 εντός), σε παιχνίδια με εκ διαμέτρου αντίθετες εμφανίσεις. Κόντρα στον Παναιγιάλειο οι φιλοξενούμενοι ήταν τραγικοί, ενώ την Τετάρτη με τον Αγροτικό Αστέρα έκαναν αρκετά καλή εμφάνιση και δικαιούταν την ισοπαλία. Έμεινε στους 11 πόντους ο Πανθρακικός, είναι πάντα κοντά στην τελευταία τετράδα της κατάταξης, σήμερα χρειάζεται «τρίποντο» ή τουλάχιστον τον πόντο. Ορατός κίνδυνος αφαίρεσης βαθμών, αφού τα «μέτωπα» των οφειλών σε πρώην παίκτες είναι πολλά (Σερφά, Μάρτινς, Χαβίτο, Ιγκόρ Φονσέκα) και το ποσό είναι τεράστιο. Επιστρέφει ο Μυρθιανός (Αμυντικός, 4,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 για τον Πανθρακικό κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα.

Στατιστικό: Από 4/5 2-3 Goal προέρχεται ο Πανθρακικός ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.