*Εξ αναβολής για την 1η αγωνιστική.

*Μόλις οκτώ «διπλά» προέκυψαν στα τελευταία 26 ματς μεταξύ των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Τα εφτά τα πήρε ο Παναθηναϊκός.

*Οι δύο ομάδες έρχονται από 23/26 μεταξύ τους Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα. Καλύτεροι οι Ισραηλινοί στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, είχαν πολλές τελικές προσπάθειες, ο Μπρινιόλι κράτησε «όρθιο» τον προβληματικό Παναθηναϊκό.

Στάθηκε «όρθιος» στη Χάιφα μόνο χάρη στον Μπρινιόλι, η εμφάνιση του δεν ήταν καλή. Είχε πάρα πολλά αμυντικά ζητήματα, δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις, οι περισσότεροι παίκτες ήταν εκτός κλίματος, έκαναν πολλά λάθη και έδιναν δεύτερες μπάλες στον αντίπαλο. Ο Ιταλός γκολκίπερ είχε σειρά από επεμβάσεις, τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο, ήταν ο κύριος λόγος που ο Παναθηναϊκός έφυγε αλώβητος και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

«Δεν ήταν το αποτέλεσμα που θέλαμε. Δεν παίξαμε για την ισοπαλία. Η Μακάμπι κέρδισε δεύτερες μπάλες, κάποιες μονομαχίες και γενικά το παιχνίδι ήταν άναρχο. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, αλλά δεν μας ικανοποιεί. Δεν ήταν αυτό που θέλαμε. Υπήρχε μεγάλη κούραση στην ομάδα σε συνδυασμό με απουσίες σημαντικών παικτών. Ένας λόγος που δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε ένα πολύ καλό ρυθμό ήταν αυτός», είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την ομάδα του, που έκανε εκ διαμέτρου αντίθετη εμφάνιση συγκριτικά με το εντός έδρας 2-2 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Εκεί ήταν επιθετική, ιδιαίτερα απειλητική, μπορεί να ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά η εικόνα της ήταν εξαιρετική. Ανέβηκε στους 13 πόντους και βρίσκεται στο -6 απ’ την κορυφή, σήμερα με επιστροφή στις νίκες θα μειώσει στο -3 και θα ξεπεράσει τον ΠΑΟΚ. Ετοιμάζει πολλές αλλαγές ο Γιοβάνοβιτς, έμεινε εκτός ο Χουάνκαρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 6/9 τελευταία παιχνίδια του.

*Κράτησε το μηδέν στα 5/9 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Κακό ματς, με λίγες φάσεις, ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες στο 56’.

Παραμένει χωρίς νίκη, η εικόνα του κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης ήταν κακή την περασμένη Δευτέρα, αλλά με δεδομένο ότι αγωνίστηκε για μεγάλο κομμάτι του δεύτερου μέρους με παίκτη λιγότερο, ήταν ένα αποδεκτό αποτέλεσμα. Μετριότατο προς κακό ματς, ελάχιστες οι καλές φάσεις για τις δύο ομάδες, που δεν είχαν δημιουργία και ενέργεια, έβγαλαν εντάσεις μόνο ανασταλτικά. Μετά την αποβολή ο Αστέρας πήρε την πρωτοβουλία, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα πέρα από ένα-δυο σουτ.

«Xρειαζόμασταν το τρίποντο σήμερα δεδομένης της δύσκολης αρχής που είχαμε κάνει. Δώσαμε 4 εκτός έδρας ματς στα έξι έως τώρα, η εμφάνισή μας δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε μία ακόμη κόκκινη κάρτα, ήταν καταστροφή για εμάς, άλλαξε τα πάντα», είπε ο κόουτς Κόουλμαν. Τρίτη ισοπαλία για την ομάδα του στα τελευταία τέσσερα ματς (0-3-1), η ήττα αυτού του σερί ήρθε εκτός έδρας κόντρα στην ΑΕΚ, σε ματς που έγιναν διαιτητικά λάθη εις βάρος του Ατρομήτου. Είχαν προηγηθεί οι δύο σερί εκτός έδρας ήττες από Ολυμπιακό (4-0) και Κηφισιά (2-1).