4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Οι δυο ομάδες είχαν συναντηθεί και στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2019, με το πρώτο παιχνίδι στον Ισημερινό να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα, ενώ στο ματς της Αργεντινής, η Έμελεκ είχε επικρατήσει με 1-2.

*Στον πρώτο γύρο: Έμελεκ – Ουρακάν 1-0

ΟΥΡΑΚΑΝ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Σαρμιέντο, για το πρωτάθλημα. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι γηπεδούχοι από το 53ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Ουρακάν, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και μια ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, η ομάδα του Σεμπάστιαν Μπατάλια φιλοξενήθηκε από τη Σαρμιέντο, για το πρωτάθλημα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Έπαιξε με αρκετούς βασικούς στη σύνθεση της, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, παρότι έπαιζε και με παίκτη περισσότερο από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Δεύτερη διαδοχική “λευκή” ισοπαλία, μετά και από εκείνη με τη Γοδόι Κρουζ, στο ντεμπούτο του Μπατάλια, οπότε και είναι σε τριπλή ισοβαθμία με τις Κολόν και Ρασίνγκ Κλουμπ. Από μια νίκη, ισοπαλία και ήττα ο απολογισμός της μετά το τέλος του πρώτου γύρου στον όμιλο του Σουνταμερικάνα, ερχόμενη από το εντός 1-1 με τη Ντανούμπιο. Εδώ και καιρό είναι εκτός ομάδος ο αμυντικός Μερόγια, που δεν ανανεώνει το συμβόλαιο του, με ρεπορτάζ να αναφέρουν ότι έχει συμφωνήσει με τη Μασατλάν από το Μεξικό.

Ουρακάν Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΜΕΛΕΚ (Ισημερινός)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (πεν. 24′, 48′) και παρότι μείωσε με τον Καμπέσα στο 56′, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 77ο λεπτό. Μείωσε και πάλι στο 86′ με τον Σάντσες.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Έμελεκ δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και έξι αναμετρήσεις, στις οποίες έχει απολογισμό τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Στην τελευταία από αυτές, η ομάδα του Μιγκέλ Ροντέγι φιλοξενήθηκε από την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, για το πρωτάθλημα του Ισημερινού, από την οποία ηττήθηκε με 3-2. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική, αλλά δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της.

Παραμένει έτσι σταθερά στην τελευταία θέση και σε τετραπλή ισοβαθμία, με τον κόουτς Ροντέγι να μη διανύει και την καλύτερη περίοδο του, υπάρχοντας γκρίνια γύρω από το πρόσωπο του. Δεν αποκλείεται μάλιστα να αποτελέσει παρελθόν ακόμη και μετά το αποψινό παιχνίδι. Από μια νίκη, ισοπαλία και ήττα ο απολογισμός της μετά το τέλος του πρώτου γύρου στον όμιλο του Σουνταμερικάνα, ερχόμενη από το εκτός 1-1 με τη Γκουαρανί.