* Ρεβάνς για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, θα ακολουθήσει παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν το 2002 στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μακάμπι Χάιφα επικράτησε 3-0 εντός έδρας, ισόπαλο 3-3 το ματς στην Αθήνα.

*Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Απόλλωνα Λεμεσού στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ηττημένος θα αντιμετωπίσει μια εκ των Φερεντσβάρος ή Σλόβαν Μπρατισλάβας στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

*Αήττητος ο Ολυμπιακός εντός έδρας κόντρα σε ομάδες του Ισραήλ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (1-2-0).

*Αήττητος εντός έδρας ο Ολυμπιακός στα προκριματικά των Τσάμπιονς Λιγκ (11-3-0).

*Στο πρώτο ματς: Μακάμπι Χάιφα – Ολυμπιακός 1-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΕΛΛΑΔΑ, 40)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα για το Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 7’ το 0-1 απ’ τον Ζιγκερνάγκελ, ισοφάρισε ο Χαζίζα στις καθυστερήσεις με τρομερό γυριστό σουτ. Είχε δύο ακυρωθέντα γκολ η Μακάμπι, που ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Συνεχίζοντας την εικόνα του απ’ τα φιλικά, ο Ολυμπιακός ήταν μέτριος στη Χάιφα την περασμένη εβδομάδα. Προηγήθηκε νωρίς χάρη στο πείσμα του Τικίνιο και την καλή τοποθέτηση του Ζιγκερνάγκελ, ωστόσο ήταν ανταγωνιστικός για περίπου 30 λεπτά. Από εκεί και έπειτα ίσως επηρεάστηκε απ’ τη ζέστη και την υγρασία (70%), έχασε τρεξίματα και δυνάμεις, δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και μοιραία δέχτηκε πίεση. Η Μακάμπι σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα γκολ ακυρώθηκαν, είχε κλασικές φάσεις και δοκάρι στο δεύτερο μέρος, ήταν δεδομένο ότι δεν άξιζε να χάσει, τελικά πήρε την ισοπαλία με το τρομερό και τυχερό γκολ του Χαζίζα στις καθυστερήσεις.

Κάκιστος στο κομμάτι της δημιουργίας ο Ολυμπιακός, δεν κρατούσε μέτρα στο γήπεδο, ενώ φάνηκε για ακόμη μια φορά ότι στερείται ποιότητας απ’ τη μέση και μπροστά. «Θέλουμε να κρατήσουμε αγωνιστικό πνεύμα και συνοχή. Πρέπει να βελτιώσουμε την πίεση στον αντίπαλο. Την πίεση που δεν ασκήσαμε σήμερα. Ο Ολυμπιακός δεν συνηθίζει να παίζει έτσι. Να αφήνει τόσο πολύ χώρο στον αντίπαλο. Είναι κάτι που δεν το κάναμε καλά και πρέπει να το βελτιώσουμε», είπε ο κόουτς Μαρτίνς.

Ο Πορτογάλος κόουτς ετοιμάζει αλλαγές στην ενδεκάδα, καθώς προορίζονται για βασικοί οι Μ. Καμαρά, Αμπουμπακάρ Καμαρά και Ελ-Αραμπί, με την ελπίδα να κάνουν πιο επιθετική και πιεστική την ομάδα του. Κατάμεστο αναμένεται το «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/7 Under 2.5 σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

*Έρχεται από 6/8 G/G σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΙΣΡΑΗΛ, 169)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό για το Τσάμπιονς Λιγκ. Το 0-1 ο Ζιγκερνάγκελ στο 7’, ισοφάρισε ο Χαζίζα με τυχερό γκολ στις καθυστερήσεις.

Πήρε καλό βαθμό στο ματς της περασμένης εβδομάδας, μπορεί να σώθηκε στο φινάλε με το τυχερό γκολ του Χαζίζα, όμως η ισοπαλία ήταν το λιγότερο που άξιζε. Δεν έχασε την ψυχραιμία της μετά το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού, έπαιξε το ποδόσφαιρο της, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, εκμεταλλεύτηκε τις κλιματολογικές συνθήκες και πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλο. Είχε δύο ακυρωθέντα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τετ-α-τετ στο δεύτερο μέρος, δοκάρι και τελικά βρήκε το γκολ στο φινάλε με το απίστευτο και τυχερό γυριστό του Χαζίζα. Δεν άξιζε να χάσει η Μακάμπι, που έδειξε ότι διαθέτει ταχύτητα και ποιότητα απ’ τη μέση και μπροστά.

«Προφανώς ο Ολυμπιακός θα είναι διαφορετικός στη ρεβάνς, το έργο μας θα είναι πιο δύσκολο. Όμως πρέπει να έχουμε πίστη και πιστεύω πως έχουμε αρκετά δυνατή ομάδα. Ελπίζω να καταφέρουμε να κάνουμε το απίστευτο», είπε ο κόουτς Μπαχάρ. Η ομάδα του δεν έχει νίκη σε φιλικά και επίσημα ματς, πριν τον Ολυμπιακό ηττήθηκε στα πέναλτι απ’ τη Χαποέλ Μπερ Σεβά για το Σούπερ Καπ. Πάει για βασικός ο επιθετικός Πιερό, αντί του Ατζίλι, που μάλλον θα ξεκινήσει απ’ τον πάγκο, ενώ ο Αμπού Φανί είναι φαβορί έναντι του Νέτα Λαβί. Με 1.500 οπαδούς της θα παίξει σήμερα η Μακάμπι.