* 14η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (01/04): Νταντάλκ – Ντρόχεντα 0-0

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σεντ Πάτρικς. Ο Κίτινγκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45ο λεπτό.

Φιλότιμη η προσπάθεια των “ντρογκς” στο παιχνίδι της Παρασκευής, γύρισαν όμως με άδεια χέρια από την πρωτεύουσα, γνώρισαν 3η ήττα στα 4 τελευταία ματς και διατηρήθηκαν στη θέση των μπαράζ παραμονής.

Επιθετικός μονολογος των γηπεδούχων το πρώτο ημίχρονο (66% κατοχή, 13-3 τελικές), απείλησαν δις πριν προηγηθούν με κάθετο παιχνίδι λίγο πριν την ανάπαυλα.

Αντέδρασε η Ντρόχεντα στο δεύτερο μέρος, πήρε μέτρα στο γήπεδο, έκανε πολλά σουτ (15), αλλά δεν βρήκε την ισοφάριση. Είχε δοκάρι σε κόρνερ (47’) κι αρκετές ακόμη επικίνδυνες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ. Χρειάστηκε όμως και μεγάλες επεμβάσεις από τον κίπερ Μπαρ για να μείνει μέσα στο ματς μέχρι τέλους. Τυχερή και όταν ο διαιτητής δεν είδε ξεκάθαρη παράβαση (χέρι) για πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Επέστρεψε από σχεδόν δύο μήνες ο Γουίρ (αρ. μπακ), αντιθέτως παραμένει τιμωρημένος ο Κίνι (στόπερ).

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σέλμπουρν.

Δεν κατάφεραν να κάνουν το 2/2 με το νέο προπονητή τα “κρίνα”, αλλά η εμφάνιση της Παρασκευής απέναντι στην πρωτοπόρο της λίγκας ήταν ιδιαιτέρως ενθαρρυντική για την συνέχεια.

Ισορροπημένο σε κατοχή (49-51%) το ματς απέναντι στην Σέλμπουρν, αλλά η πιο απειλητική ομάδα ήταν η Νταντάλκ, ειδικά στο πρώτο μέρος με τρεις σημαντικές στιγμές για να πάρει γρήγορο προβάδισμα. Έπεσε το τέμπο στο δεύτερο μέρος, η Νταντάλκ αναλώθηκε σε μακρινά σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν τη μοναδική τους αξιόλογη φάση στο 88’.

Ικανοποιημένος με την εμφάνιση δήλωσε ο κόουτς Κινγκ και παράλληλα αισιόδοξος για το σημερινό παιχνίδι, για το οποιο δεν μπορεί να υπολογίζει στον Μπράντσο (μέσος) που συμπλήρωσε κάρτες και τους τραυματίες ΜακΓκάκιν (φορ), Μαχόν (μέσος). Ερωτηματικά οι Κιν (μέσος), Ανιμασαχούν (στόπερ) που έλειψαν στα προηγούμενα παιχνίδια κι ο Όστενμπρικ (μέσος) που τραυματίστηκε στο τελευταίο.