*7η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ολυμπιακός Λευκωσίας – Νέα Σαλαμίνα 0-2, Νέα Σαλαμίνα – Ολυμπιακός Λευκωσίας 2-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τον Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 55′ με τον Ντουρμισάι, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 70′.

Από τη δεύτερη διαδοχική του ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, μετά και το εκτός 1-0 από τη Δόξα Κατωκοπιάς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς φιλοξενήθηκε από τον Ακρίτα Χλώρακας κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση που είχε κόντρα στον ουραγό, είχε δοκάρι στο φινάλε του ημιχρόνου, ενώ παρότι ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου, δεν έδειξε ικανός να αποσπάσει κάτι θετικό.

Γεγονός που τον διατηρεί εντός της επικίνδυνης ζώνης με 23 βαθμούς, όντας παράλληλα στο -11 από τη σωτηρία, με το έργο του να είναι αρκετά δύσκολο. Δεν κατάφερε να επικρατήσει σε κανένα από τα έντεκα τελευταία εντός του (0-6-5). Την ερχόμενη Τετάρτη (26/04), θα παίξει κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού, στη ρεβάνς του 0-0 για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Χωρίς νέα προβλήματα η αποστολή για το σημερινό παιχνίδι.

Ολυμπιακός Λευκωσίας Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Δόξα Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 47′ με τον Ντορεγαράι, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 67ο λεπτό.

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Νέα Σαλαμίνα, μετρώντας μια νίκη και τρεις ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη υποδέχθηκε τη Δόξα Κατωκοπιάς, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως παρά τις όποιες ευκαιρίες δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ, έχοντας και δοκάρι. Κάτι που πέτυχε εν τέλει στο ξεκίνημα του δευτέρου. Επαναπάφθηκε όμως σε αυτό και το “πλήρωσε” λίγο αργότερα με ισοφάριση.

Παρά την απώλεια βαθμών, διατηρείται σταθερά στην κορυφή των πλέι άουτ, ούσα στο +3 από τη δεύτερη Ανόρθωση. Δεν πανηγύρισε κάποιο διπλό σε κάποια από τις τέσσερις τελευταίες εξόδους της (0-2-2), στις δυο εξ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Άγνωστο εάν θα καταφέρει να δώσει το παρόν ο Μελίσσας.