* Στον 1ο γύρο (04/03): Γουότερφορντ – Σεντ Πάτρικς 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Νταντάλκ.

“Καρέ” αγώνων δίχως ήττα (2-2-0) συμπλήρωσαν οι “άγιοι” με την ισοπαλία της περασμένης Παρασκευής, αλλά ο βαθμός απέναντι στην ουραγό της λίγκας δεν ικανοποίησε, αφού τους άφησε στην 5η θέση και το -7 από την κορυφή.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο, δικαίως έμεινε δίχως σκορ, αλλά το ξεκίνημα του δευτέρου ήταν εκρηκτικό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις και στο 55’ η Σεντ Πάτρικς έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ για να προηγηθεί. Μοιρασμένες οι επιθετικές ενέργειες των δύο ομάδων εν συνεχεία, η Σεντ Πάτρικς είχε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις.

Εμφανώς βελτιωμένη η εικόνα της ομάδας μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων όταν ταξίδεψε στη Μινεσότα για φιλικό με την τοπική ομάδα του MLS.

Σταθερές οι τέσσερις απουσίες στην άμυνα, παραμένουν εκτός οι Γκριβόστι, Σιόμπεργκ, ΜακΛάφλιν, Φρίμαν.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Στο 89’ αποβλήθηκε ο Μπερκ της Γουότερφορντ.

Δεν κατάφεραν να ντουμπλάρουν τις νίκες του Απριλίου οι “μπλε”, αλλά κράτησαν ανέπαφη την εστίας τους σε back to back παιχνίδια και διατηρήθηκαν στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Γουότερφορντ είχε την επιθετική πρωτοβουλία (65% κατοχή) στη μάχη των νεοφερμένων της κατηγορίας, αλλά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δις στο πρώτο 20λεπτο και στο φινάλε του ημιχρόνου έχασαν καθαρή ευκαιρία αντεπίθεσης. Δίχως συγκινήσεις το δεύτερο ημίχρονο, η Γουότερφορντ συνέχισε να έχει φλύαρη κυκλοφορία και στις καθυστερήσεις του κατέγραψε την καλύτερη στιγμή της με μακρινό φάουλ.

Ανταγωνιστική συνολικά η εικόνα για το σύνολο του Κιθ Λονγκ, έλειψε η αποτελεσματικότητα σε αρκετές περιπτώσεις. Στα αγωνιστικά νέα, τιμωρημένος είναι ο Μπερκ (αρ. μπακ) και τραυματίας ο Κρέσγουελ (εξτρέμ).