28η αγωνιστική

*Αήττητη η Πο στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ντιζόν, έχοντας πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*No Goal και Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Πο – Ντιζόν 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Γκινγκάμπ, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγοτερο από το 25ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Τραορέ, βρέθηκε πίσω στο 34′, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 85′.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Ντιζόν, μετά από τρία παιχνίδια, όπου και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ φιλοξενήθηκε από τη Γκινγκάμπ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική, ωστόσο έμεινε με παίκτη λιγότερο στα μέσα του ημιχρόνου, γεγονός που δεν της επέτρεψε να ελπίζει σε πολλά. Σαν αποτέλεσμα δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Διατηρείται έτσι εντός της επικίνδυνης ζώνης, με 26 βαθμούς, όσους έχει και η Νιμ, ενώ είναι στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν σε παραμονή. Πανηγύρισε μια νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-1-2), στα οποία και σκόραρε μόλις μια φορά. Επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Ροσιά και Κονγκρέ. Δεν θα δώσει το παρόν ο Σάντε Σίλβα, όπως και ο Τραορέ που θα εκτίσει τιμωρία.

Ντιζόν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Νιόρ, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Μποϊσγκάρ στο 12ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Πο, μετά από πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, έχοντας μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Τολό υποδέχθηκε τη Νιόρ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και στην πορεία έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα, αποφεύγοντας πιθανή απώλεια.

Βαθμολογική ανάσα η νίκη της αυτή, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, ούσα πλέον στο +2 από την τελευταία τετράδα και τις θέσεις του υποβιβασμού. Πανηγύρισε ένα διπλό στις επτά τελευταίες εξόδους της (1-2-4). Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Σαρλς Μπολί, Μοχαμεντ Γιαταρά και Παπέ Ιμπνού Μπα.