* 31η αγωνιστική

* No Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (05/11): Ραντόμιακ – Λέγκια 0-1

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Σταλ Μιέλετς. Ο Ζόσουε με πέναλτι (21’) έκανε το 0-1, ο Σκούριν (39’) ισοφάρισε για την Σταλ. Ο Καπούστκα (76’) έδωσε νέο προβάδισμα στη Λέγκια και ο Ροσόλεκ με νέο πέναλτι (90+4’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Επιστροφή στις νίκες για τους “λεγεωνάριους”, πρώτη με τον κόουτς Φέιο στον πάγκο (μετά από δύο ισοπαλίες), διατηρήθηκαν σε απόσταση βολής από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια που αποτελούν πλέον τον ρεαλιστικό στόχο.

Η Λέγκια έκανε δυνατό μπάσιμο στο κυριακάτικο παιχνίδι και το εξαργύρωσε με το VARίσιο πέναλτι προβαδίσματος. Ανοίχτηκαν οι γηπεδούχοι μετά το 0-1 κι αφού δεν τους τιμώρησε σε κάποια από τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις, ισοφαρίστηκε στην πρώτη επικίνδυνη φάση.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κινδύνευσε με ανατροπή και στο δεύτερο δεν είχε τον έλεγχο. Χτύπησε όμως σε μετάβαση για το 1-2 και με νέο VARίσιο πέναλτι στο φινάλε διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

“Είμαστε πλήρως προετοιμασμένοι. Ξέρουμε πώς να τους εξουδετερώνουμε. Νομίζω ότι η Ραντόμιακ έχει πολλή ποιότητα. Η θέση της θα έπρεπε να είναι πολύ υψηλότερη.” δήλωσε ο κόουτς Φέιο.

Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του σημαντικού Αουγκουστίνιακ (στόπερ), αναμένεται να μείνει εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν. Μαζί με τους Μπερχ (στόπερ), Κράμερ (φορ). Ερωτηματικό ο αρχισκόρερ Πέκχαρτ (φορ) που έχασε το ταξίδι στο Μιέλετς.

ΛΕΓΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (3-4) από τη Ζαγκλέμπιε. Με χατ-τρικ του Κουρμινόφσκι (20’, 39’, 53’) και Λάβνιτζακ (30’) προηγήθηκε 0-3 και 1-4 η Ζαγκλέμπιε. Με Ντίας (51’), Γκρζέσικ (74’), Αμπράμοβιτς (86’) μείωσε η Ραντόμιακ.

Πάει να μπλέξει πολύ άσχημα η Ραντόμιακ που έμοιαζε εξασφαλισμένη στο ξεκίνημα του Απριλίου, την περασμένη Κυριακή γνώρισε 3η διαδοχική ήττα (με 11 γκολ παθητικό σύνολο) και πλέον είναι στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Το κυριακάτικο ματς ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Ραντόμιακ, αλλά το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε θρίαμβο της Ζαγκλέμπιε στο transition. Συχνά ανοργάνωτη η Ραντόμιακ στις μεταβάσεις, δέχθηκε δύο γκολ στο χώρο κι ένα σε δεύτερο χρόνο από στατικό στο πρώτο μέρος.

Δεν κατέρρευσε όμως, ούτε μετά το χατ-τρικ μεταβάσεων από τον αντίπαλο φορ για το 1-4. Μείωσε απειλητικά και το φινάλε του αγώνα είχε σασπένς.

Υπήρξαν σκέψεις από τη διοίκηση του συλλόγου για απόλυση του κόουτς Κετζιόρεκ, αλλά τελικά θα παραμείνει μέχρι νεοτέρας.

Για το ταξίδι στη Βαρσοβία αυτός δεν μπορεί να υπολογίζει στον τιμωρημένο Τσιχόσκι (στόπερ) και στο βασικό κίπερ Κόμπιλακ, καθώς είναι δανεικός από τη Λέγκια.

Επιστρέφει από τιμωρία ο Ζορντάο (μέσος), αλλά παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ράμος (μέσος), Άλβες (μέσος), Ρότσα (φορ).