*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπλάκπουλ-Ντέρμπι 1-3.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Νορθάμπτον με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Χόσκινς στο 23’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Ντέρμπι. Μπήκε νωθρά και έμεινε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ στη συνέχεια παρά την πίεση που άσκησε, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με το σκορ να μένει απαράλλακτο ως το τελευταίο σφύριγμα.

Άμεση αντίδραση και επιστροφή στις νίκες θέλει να πετύχει, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Έχασε την ευκαιρία της να μειώσει την απόστασή της από την κορυφή του πρωταθλήματος, παρ’ όλα αυτά είναι εξαιρετική μπροστά στο κοινό της και μπορεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής, αλλά κακής αμυντικά Μπλάκπουλ. Σκοράρει σχεδόν μόνιμα, την ώρα που αμυντικά είναι σε γενικές γραμμές σταθερή, έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια της.

Ντέρμπι Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 39ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Σμιθ στο 26’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κακό πρώτο μέρος, έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν το ημίωρο, ενώ στην επανάληψη παρά το γεγονός ότι πίεσε έντονα, δεν μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Απογοητευμένη μετά την αποτυχία της να περάσει από την έδρα της Γουίγκαν την προηγούμενη αγωνιστική και σήμερα θέλει να πραγματοποιήσει μια καλύτερη εμφάνιση. Δύσκολο το έργο της, καθώς αντιμετωπίζει τη Ντέρμπι που δίνει μάχη τόσο για την απευθείας άνοδο, όσο και για τον τίτλο. Αρκετά ασταθής αυτή την περίοδο, δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, την ώρα που αμυντικά ήταν αρκετά σταθερή σε αρκετές από αυτές.