* Πρόωρη αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική, ενόψει των καλοκαιρινών προκριματικών.

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (01/03): Ντέρι – Σεντ Πάτρικς 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Σάμροκ Ρόβερς. Οι Γκριν (56’, 62’) και Τάουελ (69’) έκαναν το 0-3 των Ρόβερς και ο Χούμπαν (87’) μείωσε για την Ντέρι.

Κατώτεροι της περίστασης οι “candystripes” στη μεγάλη μάχη της Παρασκευής, εκτέθηκαν αμυντικά απέναντι στους πρωταθλητές και διατηρήθηκαν στο -5 από την κορυφή.

Μοιρασμένο σε απειλές το πρώτο ημίχρονο, οι Ρόβερς είχαν κατοχή (62%) και απίθανη διπλή χαμένη ευκαιρία στο 20’, αλλά η Ντέρι περισσότερες καλές εκτελέσεις. Στο 30’ χρειάστηκε καίρια επέμβαση του αντίπαλου κίπερ και στο 40’ το δοκάρι για να μείνει το 0-0 ως την ανάπαυλα.

Άνοιξε ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και η άμυνα της Ντέρι τρυπήθηκε κάθετα μέσα σε λίγα λεπτά για το 0-2 των φιλοξενούμενων, που είχαν περισσότερη ταχύτητα στην κυκλοφορία. Από μεγάλο λάθος προήλθε το 0-3 που ουσιαστικά τέλειωσε το ματς, ο Χούμπαν, που επέστρεψε ως αλλαγή μετά τον τραυματισμό του, μείωσε στο φινάλε με το 7ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Τραυματίστηκε την Παρασκευή και είναι αμφίβολος ο Ντάφι (εξτρέμ), παραμένουν εκτός οι Ντιαλό (μέσος), Γουίλαν (φορ).

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γουότερφορντ. Ο Ασαμόα (13’) άνοιξε το σκορ για την Γουότερφορντ και ο Κάβανα (65’) ισοφάρισε για την Σεντ Πάτρικς.

Μπορεί να συμπλήρωσαν 5 ματς δίχως ήττα (2-3-0) μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων οι “άγιοι”, αλλά το αποτέλεσμα της Παρασκευής δεν ικανοποίησε, χάθηκε η ευκαιρία να πλησιάσουν κι άλλο την κορυφή (-6).

Δεν κατάφεραν να εξαργυρώσουν το καλό μπάσιμο στο ματς και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο (0-1) από κόρνερ της Γουότερφορντ. Ο σκόρερ των φιλοξενούμενων άγγιξε το δεύτερο γκολ, μετά από λάθος στην κυκλοφορία της Σεντ Πάτρικς και στο κλείσιμο του ημιχρόνου η Γουότερφορντ απείλησε ξανά σε στατική φάση.

Οι τρεις αλλαγές του κόουτς Ντέιλι με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα βοήθησαν κι από ασταθή απόκρουση του αντίπαλου κίπερ ήρθε η ισοφάριση της Σεντ Πάτρικς. Δεν κατάφερε να πιέσει για την ανατροπή, μοιρασμένο το παιχνίδι στο φινάλε του.

Καμία αλλαγή στο ιατρικό δελτίο για το σημερινό ταξίδι στη βόρεια ακτή, παραμένουν εκτός οι τραυματίες στην άμυνα: Σιόμπεργκ, Φρίμαν, ΜακΛάφλιν, Γκριβόστι.