* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Στο 2ο γύρο (22/04): Ντέρι – Σεντ Πάτρικς 3-1

* Στον 3ο γύρο (17/05): Σεντ Πάτρικς – Ντέρι 0-1

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα την Κυριακή

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0), αλλά αποκλεισμός στην παράταση (2-1) από την Μπρούνο’ς Μαγκπάις. Ο Κόνολι (38’) άνοιξε το σκορ για την Ντέρι, στο 45’ έμεινε με 10 παίκτες και ο Χούμπαν έκανε το 2-0 στο 57ο λεπτό. Στο 111’ μείωσε ο Χάρο για τους φιλοξενούμενους.

Πρώιμος και άδοξος ο αποκλεισμός των “candystripes” από τα προκριματικά του Conference League, έπεσαν θύμα μεγάλης έκπληξης από ομάδα του Γιβραλτάρ.

Στις 11 του μηνος την πάτησαν άσχημα στο νότιο ακρωτήριο γνωρίζοντας ήττα με 2-0, αλλά στην ρεβάνς της περασμένης Πέμπτης έδειχναν σε σωστό δρόμο ανατροπής, μέχρι την αποβολή τους λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ακόμα και με παίκτη λιγότερο όμως έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου η η κούραση αποδείχθηκε καθοριστική με αποτέλεσμα να δεχθούν το “φαρμακερό” γκολ στο 111’.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, στις 4 του Ιούλη ηττήθηκαν στο Σλάιγκο από τους Ρόβερς (2-1) για να βρεθούν στο -3 από την κορυφή και με παιχνίδι περισσότερο.

Στα αγωνιστικά νέα, την Πέμπτη επέστρεψε ως αλλαγή ο Γουίλαν και ουσιαστικά άδειασε το απουσιολόγιο του κόουτς Χίγκινς.

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Σκόραρε 2+ φορές στα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Γουότερφορντ. Ο ΜακΚόρμακ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 52ο λεπτό.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά τις 4 Ιουλίου για τους “άγιους” που συνεχίζουν την απογοητευτική τους πορεία στην Πρέμιερ. Με μόλις μία νίκη στα 5 τελευταία ματς (1-2-2) διατηρούνται στην 7η θέση και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη με παιχνίδι περισσότερο.

Το FAI Cup αποτελεί ευκαιρία διάκρισης κι ευρωπαϊκής εξόδου, το κατέκτησαν την περασμένη σεζόν γι αυτό και την ερχόμενη Πέμπτη υποδέχονται την Βαντούζ για τα προκριματικά του Conference League.

Στη νοτιανατολική ακτή η Σεντ Πάτρικς είχε την πρώτη σημαντική στιγμή του αγώνα και στα μισά του ημιχρόνου είχε δοκάρι σε σουτ εκτός περιοχής. Απείλησε και τρίτη φορά, πριν την πρώτη επικίνδυνη στιγμή της Γουότερφορντ.

Επέστρεψαν δριμύτεροι όμως από την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι και με έξυπνη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πήραν προβάδισμα. Σπασμωδική η αντίδραση της Σεντ Πάτρικς στο 1-0, πίεσε στο φινάλε, δίχως όμως την καθαρή ευκαιρία.