1η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 7 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 με αντίπαλο την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Μόλις στο 4’ ο Γουίλσον σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 54’ ο Σεν-Μαξιμέν έκανε το 2-0, ενώ στο 64’ ο Ραούλ Γκαρθία μείωσε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νιούκαστλ είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα στην περσινή αγωνιστική περίοδο, όμως το φινάλε ήταν καλό και μπορεί να ελπίζει ότι έρχονται καλύτερες μέρες. Στον πρώτο γύρο και για μεγάλο διάστημα στη σεζόν, ήταν στην επικίνδυνη ζώνη, όμως από τη στιγμή που άρχισε να ανεβαίνει αγωνιστικά κατάφερε να σώσει με άνεση την κατηγορία και να βρεθεί μάλιστα οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Άλλαξε το ιδιοκτησιακό καθεστώς στα μισά της περιόδου και έφερε αισιοδοξία ότι μπορούν οι “Καρακάξες” να ζήσουν ξανά στιγμές δόξας.

Προσπάθησε να φέρει παίκτες με προοπτική για το μέλλον όπως ο Εκιτικέ από τη Ρεμς αλλά δεν τα κατάφερε. Απέκτησε τον Σβεν Μπότμαν από τη Λιλ με 37 εκατομμύρια ευρώ, τον Ματ Τάργκετ από την Άστον Βίλα με 17.5 εκατομμύρια και τον Νικ Πόουπ από τη Μπέρνλι με 11.5 εκατομμύρια. Από το Νοέμβριο του ‘21 στην τεχνική ηγεσία της ομάδας είναι ο Έντι Χάουι, ο οποίος μάλιστα ανανέωσε τη συμβόλαιό του. Για την πρεμιέρα ο 44χρονος Βρετανός δεν υπολογίζει τους Φεδερίκο Φερνάντες, Τζαμάλ Λιούις και Τζόντζο Σέλβι λόγω τραυματισμών.

Νιούκαστλ Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*3/6 φιλικά ματς είχαν No Goal

*Δέχεται γκολ σε 5/10 εντός έδρας

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εναντίον της Βαλένθια, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Στο 43’ ο Σολέρ σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 83’ ο Τζόνσον ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ έκλεισε με επιτυχία την περασμένη αγωνιστική περίοδο καθώς κατάφερε να κερδίσει την άνοδό της στην Πρέμιερ Λιγκ. Τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κατάταξης της Τσάμπιονσιπ και έπαιξε στα πλέι οφ ανόδου. Αρχικά απέκλεισε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και στον τελικό νίκησε τη Χάντερσφιλντ με σκορ 0-1 και πανηγύρισε την επάνοδό της στην πρώτη κατηγορία έπειτα από 23 χρόνια! Από το Σεπτέμβριο του 2021 στην τεχνική ηγεσία της Νότιγχαμ είναι ο Ουαλός Στίβεν Κούπερ.

Έκανε αρκετές προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ της ενόψει της νέας σεζόν. Σπουδαίες κινήσεις ο Τζέσι Λίνγκαρντ και ο κίπερ Χέντερσον από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Απέκτησε τον μπακ Γουίλιαμς από τη Λίβερπουλ, τον μέσο Μανγκαλά από τη Στουτγάρδη, τον επιθετικό Αβονίγι από την Ουνιόν Βερολίνου. Καλές προσθήκες επίσης, οι Νιακατέ από τη Μάιντς και Ρίτσαρντς από τη Μπάγερν Μονάχου. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Σαμ Σάριτζ, Ρίτσαρντς και Ράιαν Γέιτς λόγω τραυματισμών.