* 3η αγωνιστική.

* Η Βάασα πέτυχε πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους.

* Μόνο 2 παιχνίδια έγιναν μεταξύ τους με γηπεδούχο τη Βάασα, το ένα το κέρδισε η Γκνίσταν με 5-3 το 2020, το άλλο η Βάασα με 2-0 το 2021.

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Σεϊναγιόεν εντός (1-1). Προηγήθηκε με τον Χάουκιογια (46’), ισοφαρίστηκε από τον Μορένο (66’).

Σκληρή μάχη έγινε στο ντέρμπι με τη Σεϊναγιόεν, το αποτέλεσμα στο τέλος δεν την αφήνει ικανοποιημένη. Αφενός επειδή προηγήθηκε, αφετέρου διότι προσπαθούσε μέχρι το τέλος του αγώνα να ανακτήσει το προβάδισμα, χωρίς βέβαια να χάσει τις πολλές σπουδαίες ευκαιρίες.

Υποδεχόμενη την πρωτοπόρο αλλά και “νεοφώτιστη” Γκνίσταν, στόχος είναι μόνο η νίκη. Αλλαγές προανήγγειλε ο κόουτς Νουόρελα.

Βάασα Στατιστικά

* Αήττητη στα 3 τελευταία, κέρδισε τα 2, έσπασε μίνι σερί στο ματς με την Σεϊναγιόεν.

* Στα 5 τελευταία μετράει 4 G/G, τα μισά με over 2,5.

ΓΚΝΙΣΤΑΝ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε με 8-1 τη δεύτερη ομάδα της Φάανταν για το κύπελλο. Στο ημίχρονο είχε προβάδισμα μόλις ενός γκολ με σκόρερ τον Τατάρ (31’), στην επανάληψη ήταν καταιγιστική σκοράροντας με Ίλι-Χιέτανεν (51’, 67’), Τατάρ (53’), Πίσκανεν (69’), Λάτονεν (71’), Λίκονεν (75’ πεν.) και Χέισκανεν (87’), ενδιάμεσα μείωσε η αντίπαλος με τον Φορς στο 59’.

Έχει ξεκινήσει εξαιρετικά στο πρωτάθλημα, το παιχνίδι του κυπέλλου δεν μπορεί να ληφθεί καν υπόψη, με δεδομένη την τεράστια διαφορά επιπέδου με τη Φάανταν. Οι νίκες απέναντι στην Ίντερ Τούρκου εντός και κυρίως απέναντι στην Ίλβες εκτός, την καθιστούν διεκδικήτρια θέσης στην πρώτη εξάδα και όχι απλώς της παραμονής.

Κρας τεστ το συγκεκριμένο παιχνίδι, αν δεν χάσει, τότε αποδεικνύει πως το μπάσιμό της στο πρωτάθλημα δεν είναι απλώς προϊόν συγκυρίας. Το θετικό για εκείνη είναι ότι δεν έχει να χάσει κάτι, από τη στιγμή που αντιμετωπίζει μια ομάδα που πέρυσι τερμάτισε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Αμφίβολοι ο βασικός στόπερ Ράιταλα και οι χαφ Κάστρο Χάνινεν.