*Στον πρώτο γύρο: Μποταφόγκο – Κοριτίμπα 4-1

* Δύο σερί under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

*Το παιχνίδι διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω των επεισοδίων των οπαδών της Κοριτίμπα με εκείνους της Κρουζέιρο.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κοριτίμπα έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Φλουμινένσε, καταφέρνοντας απλά να μειώσει με τον Ζεσέ στο 90’, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0 από τα γκολ του Κανό στο 45’ και του Τζον Κένεντι στο 63’.

Η Κοριτίμπα μετά από δύο νίκες και ενώ είχε υποβιβαστεί και μαθηματικά, έχασε τελικά με 4-1 εκτός έδρας από την Φλουμινένσε, σε ένα παιχνίδι που φάνηκε η απογοήτευση του υποβιβασμού.
Κέρδισε πάντως τον πιο πρόσφατο αγώνα στο γήπεδό της, αλλά ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της εντός στους εννιά τελευταίους, με εφτά ήττες στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Μετά και τον μαθηματικό της υποβιβασμό απολύθηκε ο Τιάγκο Κοσλόσκι από τη θέση του προπονητή και θα ολοκληρώσει τη σεζόν με υπηρεσιακό τεχνικό, τον πρώην προπονητή της ομάδας νέων, όπως συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις, τον Γκιγιέρμε Μπόσλε. Αυτό ίσως να έχει αντίκτυπο και στη χρησιμοποίηση κάποιων νεαρών παικτών.

Πάντως έχει συμφωνήσει ήδη με νέο προπονητή για την επόμενη αγωνιστική περίοδο, τον Γκούτο Φερέιρα, αλλά μάλλον θα αναλάβει μετά το τέλος της σεζόν.

Κοριτίμπα Στατιστικά

*10/17 Ν/G εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

*10/17 under 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς:Η Μποταφόγκο έφερε ισοπαλία 1-1 εντός έδρας με τη Σάντος, δεχόμενη την ισοφάριση στο 90’ από τον Μεσίας και ενώ προηγούταν ήδη από το 11ο λεπτό με σουτ του Ντανίλο Μπαρμπόσα.

Η Μποταφόγκο δέχθηκε άλλο ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό, έφερε 1-1 εντός έδρας με την Σάντος και ουσιαστικά χαρίζει το πρωτάθλημα σε όποια ομάδα το κατακτήσει φέτος.

Αυτή ήταν η τρίτη της σερί ισοπαλία, τέταρτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν έχει πετύχει κάποια νίκη, διάστημα το οποίο μοιάζει να της κοστίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μαθηματικά έχει ακόμη ελπίδες, αφού είναι μόλις στο -1 πίσω από τις δύο ομάδες που ισοβαθμούν στην κορυφή. Απλά το θέμα είναι πώς αγωνιστικά δείχνει να μην έχει άλλα ψυχικά αποθέματα για να κυνηγήσει τον τίτλο.

Μένει να φανεί αν μπορέσει τελικά να μείνει στην πρώτη τετράδα και να συμμετάσχει απευθείας σε όμιλο του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες.