*Φάση των “32” του Λιγκς Καπ. Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθούν κατευθείαν πέναλτι.

*Το παιχνίδι διεξάγεται στην έδρα των Ρεντ Μπουλς.

*Στο πρωτάθλημα (14/05): Νέα Υόρκη Ρεντ Μπουλς – Νέα Υόρκη Σίτι 1-0.

Ν.Υ. ΡΕΝΤ ΜΠΟΥΛΣ (MLS)

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 2-1 απέναντι στην Ατλέτικο Σαν Λουίς. Ο Βανζέιρ σημείωσε και τα δύο τέρματά της, στο 56′ και τις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ η Σαν Λουίς είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 69′ και έχασε πέναλτι ένα λεπτό πριν δεχθεί το δεύτερο τέρμα.

Πήραν με δραματικό τρόπο τη νίκη στον αγώνα με αντίπαλο την Ατλέτικο Σαν Λουίς και εξασφάλισαν την πρόκριση στη φάση των 32 του Λιγκς Καπ. Στο πρώτο τους παιχνίδι στη διοργανωση, αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με αντίπαλο τη Νιου Ίνγκλαντ, επικράτησαν, όμως, στα πέναλτι.

Πριν από αυτά τα δύο ματς, σε επίπεδο MLS προερχόταν από δύο διαδοχικές ήττες. Βρισκονται, δε, στην 11η θέση της Περιφέρειάς τους, εκτός πλέι οφ μέχρι στιγμής. Η ομάδα της Νέας Υόρκης ενισχύθηκε με τον 19χρονο μπακ Χουάν Μίνα, τον οποίο απέκτησε από την Ντεπορτίβο Κάλι.

Ν.Υ Ρεντ Μπουλς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια τους.

*Goal / Goal και Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια τους.

Ν.Υ ΣΙΤΙ (MLS)

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 5-0 απέναντι στο Τορόντο. Προηγήθηκε στο 30’ και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 3-0 υπέρ της, σημείωσε δύο ακόμη τέρματα στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 56’ και το 75’. Στο 84’ το Τορόντο έμεινε με δέκα παίκτες.

Στην πρεμιέρα της στο Λιγκς Καπ, η Σίτι έχασε με 1-0 από την Άτλας. Ωστόσο, φρόντισε να διορθώσει την κατάσταση στη συνέχεια. Επικράτησε εύκολα με 5-0 του Τορόντο και τελικά κατέληξε στη 2η θέση του ομίλου της, πίσω από την Άτλας.

Η νίκη, μάλιστα, απέναντι στο Τορόντο, αποτελεί τη μοναδική που έχει πανηγυρίσει στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά και τη δεύτερη, μόλις, στα 18 πιο πρόσφατα σε όλες τις διοργανώσεις! Σημαντική η προσθήκη του 19χρονου Αργεντινου εξτρέμ Χουλιάν Φερνάντες, ο οποίος αποκτήθηκε αντί 6.000.000 € από τη Βελέζ Σάρσφιλντ.