* 3η αγωνιστική

* Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται στη φάση των “16”, ο δεύτερος θα παίξει στα playoffs με ομάδα που θα τερματίσει 3η σε όμιλο του Champions League και ο τρίτος θα παίξει playoffs για το Conference League με ομάδα που θα τερματίσει 2η στον όμιλό της.

* Με VAR

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Πόρτο. Ο Εβανίλσον άνοιξε το σκορ 32’, δύο λεπτά αργότερα ο Εουστάκιο έκανε το 2-0. Με αυτογκόλ μείωσε στο 55’ η Μπράγκα, ο Πεπέ πέτυχε το τρίτο γκολ της Πόρτο στο 63’ και ο Γκαλένο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+6’. Αποβλήθηκε ο κίπερ της Μπράγκα, Ματέους, στο 84’.

Την πρώτη της ήττα στην σεζόν υπέστη η Μπράγκα στην επιστροφή της από τις εθνικές ομάδες την Παρασκευή. Σε συνέχεια της πτωτικής της απόδοσης πριν τη διακοπή, δεν ήταν καλή στο “Ντραγκάο”, παντελώς ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, χτυπήθηκε δις στο αμυντικό της transition. Επέστρεψε δυνατά από την ανάπαυλα, είχε δοκάρι πριν τη μείωση του σκορ, αλλά η Πόρτο ανέκτησε τον έλεγχο και απάντησε γρήγορα για να πάρει μία αναπάντεχα εύκολη νίκη.

Πριν το break μετρούσε 8 διαδοχικές νίκες, στην πρεμιέρα του ομίλου έκανε εύκολο πέρασμα από την έδρα της Μάλμε, φτωχό το 0-2 για τις φάσεις που έβγαλε. Οριακό το 1-0 με το οποίο κέρδισε στην Πεδρέιρα μία εβδομάδα αργότερα την Ουνιόν Βερολίνου, απειλήθηκε από τους Γερμανούς πριν και μετά το προβάδισμά της.

Επέστρεψε την Παρασκευή ως αλλαγή ο δεξιός μπακ Γκόμες και έβγαλε την σέντρα για το γκολ, επέστρεψε και ο βασικός στόπερ Νιακατέ που ήταν εκτός τον τελευταίο μήνα. Αμφίβολος ο αριστερός μπακ Σεκέιρα που αποχώρησε με ενοχλήσεις στο ματς του Ντραγκάο.

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Δεν δέχθηκε γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το Europa League

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ ΓΚΙΛΟΥΑΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Λέουβεν. Ο Μπέρτζες άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, Κάντους πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 20’ και ο Βανζέιρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 68’.

Με φόρα πήγε στη διακοπή των εθνικών η Ουνιόν, με φόρα επέστρεψε από αυτήν. Έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες με το άνετο πέρασμα από τη Λέουβεν το Σάββατο και μείωσε στο -8 από την κορυφή του βέλγικου πρωταθλήματος.

Με κεφαλιά του στόπερ Μπέρτζες σε στατική φάση προηγήθηκε το Σάββατο, ο Άγγλος είχε σκοράρει με τον ίδιο τρόπο και απέναντι στη Μάλμε. Με πολύ τυχερό τρόπο πέτυχε το δεύτερο γκολ ο έτερος στόπερ της, με μακρινό σουτ που κόντραρε για να ξεγελάσει τον αντίπαλο κίπερ. Έβρισκε χώρους για γρήγορο transition στην συνέχεια και σε τέτοια κατάσταση βρήκε το τρίτο γκολ.

Στην ευρωπαϊκή της επιστροφή μετά από δεκαετίες τα πάει περίφημα, έκανε το 2/2 στο ξεκίνημα του ομίλου. Μετά το κυνικό διπλό στο Βερολίνο επί της Ουνιόν (0-1) λύγισε και τη Μάλμε (3-2), παρότι δεν αγωνίστηκε στη φυσική της έδρας και βρέθηκε δις πίσω στο σκορ.

Τραυματίες οι επιθετικοί Έκερτ, Νίλσον, οι αμυντικοί Ματσίντα, Μποόνε και ο χαφ Ελ Μπουκαμίρι. Ουδείς αναντικατάστατος, έχει μάθει να παίζει με αυτές τις απουσίες.