*Η Μπόρνμουθ μετρά μόλις 1 νίκη στα 10 τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων, ανεξαρτήτου έδρας από το 2003 και μετά.

*Τα 3 από τα 4 τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων σε αυτό το γήπεδο ήρθαν G/G.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Δεν ξεκίνησε καλά το νέο πρωτάθλημα χάνοντας 1-0 από την Γουέστ Μπρομ και προβληματίζοντας με την εικόνα της.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πιο απειλητικοί και κυρίως σε στημένες φάσεις. Στο 31΄προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Χεγκάζι και ήλεγχαν το παιχνίδι ως το τέλος. Η Μπόρνμουθ είχε να επιδείξει μια ανούσια κατοχή μπάλας, ενώ δυσκολευόταν αρκετά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία και να γνωρίσει αναμενόμενα την ήττα.

Στο μεταξύ παραχωρήθηκε με την μορφή δανεισμού στην Τουλούζ ο Γάλλος μέσος Γκρέιντελ που δεν βρισκόταν στα πλάνα της ομάδας και του τεχνικού, Έντι Χάουι. Ο τελευταίος προανήγγειλε την εμφάνιση του Ζερμέν Ντεφό που δεν κατάφερε να αγωνιστεί στην πρεμιέρα λόγω ενοχλήσεων στη βουβωνική χώρα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ντεφό είχε αγωνιστεί ξανά με τη φανέλα της Μπόρνμουθ τη σεζόν 2000-2001 ως δανεικός τότε από την Σάντερλαντ.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, αμφίβολος δίνεται ο πλάγιος μπακ Φράνσις, ενώ μακροχρόνια απουσιάσουν ο εξτρέμ Στάνισλας και ο επιθετικός Γουίλσον. Ο κόουτς Χάουι ποντάρει πολλά στο επίπεδο ετοιμότητας του Ντεφό, αφού ο έμπειρος φορ είναι ικανός να κάνει την διαφορά σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Λίγο πιο πίσω θα του δίνει βοήθειες ο Κινγκ.

Στατιστικό: Σε συνέχεια από πέρυσι, σκοράρει στα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από τη Γουέστ Μπρομ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Πρέμιερ Λιγκ.

Το Μπόρνμουθ – Γουότφορντ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, έμεινε στο 3-3 με τη Λίβερπουλ, γλιτώνοντας την ήττα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Μόλις στο 9΄η Γουότφορντ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Οκάκα, αλλά η Λίβερπουλ απάντησε στο 29΄με το πλασέ του Μανέ να καταλήγει στα δίχτυα. Ωστόσο στο 32΄ο Ντουκουρέ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των «κόκκινων», κάνοντας το 2-1. Η Λίβερπουλ μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στην επανάληψη και το κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά! Ο Φιρμίνιο ισοφάρισε με πέναλτι στο 55΄ κα ο Σαλάχ στο 57΄έκανε το 2-3. Στο 64΄ο Ματίπ είχε δοκάρι και αφού δεν έγινε το 2-4, ήρθε το 3-3 στις καθυστερήσεις με τον Μπρίτος να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από θέση οφσάιντ, αλλά το γκολ να μετράει κανονικά.

Απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του στο πρώτο μέρος και από την αντίδρασή τους έπειτα από το κακό 25λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, μετά και την ανατροπή της Λίβερπουλ, δήλωσε ο Μάρκο Σίλβα: «Νομίζω ότι είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Κάναμε καλό πρώτο ημίχρονο και είχαμε την ένταση που ήθελα στο παιχνίδι μας. Τα πρώτα 25 λεπτά του δευτέρου μέρους δεν μου άρεσαν καθόλου. Κάναμε λάθη αν και περιμέναμε τη Λίβερπουλ καλύτερη, όπως και έγινε. Αντιδράσαμε σωστά όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Οι οπαδοί μας έδωσαν ώθηση και πρέπει να επιδείξουμε όλοι μαζί αυτή την αφοσίωση και την νοοτροπία και στα επόμενα παιχνίδια. Θα κάνουμε μεταγραφές μέχρι το τέλος του καλοκαιριού και η διοίκηση ξέρει που πρέπει να βελτιωθούμε».

Στα αγωνιστικά προέκυψαν προβλήματα από την πρεμιέρα και τέθηκαν εκτός οι αμυντικοί Καμπούλ και Γιάνμαατ και ο μεσοεπιθετικός Περέιρα. Μακροχρόνια λείπουν οι αμυντικοί Κάθκαρτ, Καμπασελέ και Τζετζέ και ο επιθετικός Σάρατε.

Στατιστικό: Σε συνέχεια από πέρυσι, μετρά 7 σερί ήττες στα ισάριθμα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 απέναντι στη Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Πρέμιερ Λιγκ.