* Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

* 8ος όμιλος: Παλμέιρας 6 (2 αγ.), Μπόκα Τζούνιορς 1 (1 αγ.), Αλιάνζα Λίμα 1 (2 αγ.), Τζούνιορ 0 (1 αγ.)

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (Αργεντινή)

Δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Μπόκα Τζούνιορς στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις. Το συγκρότημα του Γκιγιέρμο Μπάρος Σκελότο επικράτησε των Τίγκρε (2-1 εντός έδρας) και Ταγιέρες (2-1 εντός έδρας), μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Ατλέτικο Τουκουμάν (1-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ρίβερ Πλέιτ (2-0) στον τελικό του Σούπερ Καπ Αργεντινής. Την Κυριακή (1/4) κόντρα στην Ταγιέρες για το πρωτάθλημα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Μπου στο 28’, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Κιντάνα στο 45’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Πέρεζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μπόκα Τζούνιορς σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε GG. «Θα δώσουμε μία περίπλοκη αναμέτρηση με την Τζούνιορ. Πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι και να εμπιστευτούμε τις δυνάμεις μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπόκα Τζούνιορς.

Προηγούμενο ματς: Η Μπόκα Τζούνιορς επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Ταγιέρες για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μπόκα Τζούνιορς σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

Το Μπόκα Τζούνιορς – Τζούνιορ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores (Κλικ Εδώ)

ΤΖΟΥΝΙΟΡ (Κολομβία)

Αήττητη παραμένει η Τζούνιορ στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Μεντόζα επικράτησε των Όνσε Κάλντας (3-0 εντός έδρας) και Λεόνας (1-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Λα Εκιδάδ (0-0 εκτός έδρας) για το πρωτάθλημα. Την Κυριακή (1/4) κόντρα στη Λεόνες το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε δύο λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Γκονζάλεζ, μετά την ασίστ του Άλβεζ.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 24’, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κρουζ. «Πάντα είναι ιδιαίτερο όταν αντιμετωπίζουμε την Μπόκα Τζούνιορς. Εύχομαι για μία καλή εμφάνιση από μέρους μας. Θα αγωνιστούμε σε ένα σπουδαίο γήπεδο. Βλέπουμε την αναμέτρηση ως τελικό», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Τέο Γκουτιέρεζ (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Η Τζούνιορς επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Λεόνες για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα έξι τελευταία παιχνίδια της Τζούνιορ σε όλες τις διοργανώσεις.