*Φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Τότεναμ (08/03).

*Αήττητη η Τότεναμ σε τέσσερα ματς κόντρα στη Μίλαν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (2-2-0).Τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν ήταν τη σεζόν 2010-2011 στο Τσάμπιονς Λιγκ.

*Ο Αντόνιο Κόντε έρχεται από 8/9 νίκες ως προπονητής σε παιχνίδια εναντίον της Μίλαν μεταξύ 2013 και 2021!

*Ο Ολιβιέ Ζιρού έχει συμμετοχή σε έξι γκολ φέτος για τη Μίλαν στο Τσάμπιονς Λιγκ (τέσσερα γκολ, δύο ασίστ).

*Δεν έχει νίκη η Μίλαν στα τελευταία 10 ματς κόντρα σε αγγλικές ομάδες σ’ όλες τις διοργανώσιες (0-2-8), κέρδισε τελευταία φορά το 2012!

Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ

ΜΙΛΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Τορίνο. Το γκολ ο Ζιρού στο 62’. Μετριότατη εμφάνιση απ’ τη Μίλαν, η Τορίνο απείλησε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Επιστρέφει στα νοκ-άουτ παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ έπειτα από περίπου μια δεκαετία, αλλά το μομέντουμ της δεν είναι ιδανικό. Μπορεί να έρχεται από νίκη στο εντός έδρας ματς με την Τορίνο την Παρασκευή, ωστόσο η εικόνα της ήταν προβληματική. Ανύπαρκτη για 53 λεπτά, η Τορίνο ήταν η μοναδική ομάδα που εμφανιζόταν στο δημιουργικό κομμάτι, θα μπορούσε να έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Ανέβασε ρυθμό μετά το 55’ η ομάδα του Πιόλι, βρήκε το γκολ με τον Ζιρού, στη συνέχεια θα μπορούσε να κάνει το 2-0 σε κάποια απ’ τις αντεπιθέσεις της. Μη πειστική εμφάνιση απ’ τους «ροσονέρι».

Τουλάχιστον επέστρεψαν στις επιτυχίες έπειτα από εφτά παιχνίδια σ’ όλες τις διοργανώσεις και τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, η τελευταία εκ των οποίων στο τοπικό ντέρμπι με την Ίντερ (1-0). Νωρίτερα διασύρθηκε εντός έδρας απ’ τη Σασουόλο (2-5), τη «σκόρπισε» η Λάτσιο εκτός έδρας (4-0) και έχασε 0-3 στον τελικό του Σούπερ Καπ απ’ την Ίντερ! Ανέβηκε στους 41 πόντους και βρίσκεται στην τρίτη θέση, στο -18 απ’ την κορυφή και στο -3 απ’ τη δεύτερη Ίντερ.

«Η Τότεναμ είναι μια ομάδα με αγγλικά χαρακτηριστικά, που έχει ένα άμεσο και έντονο παιχνίδι. Πιστεύουμε ότι είμαστε σε ένα επίπεδο ισοδύναμο με τον αντίπαλο μας και ότι μπορούμε να περάσουμε αυτόν τον γύρο. Ήταν ένας πολύ δύσκολος μήνας για εμάς, αλλά αυτό το παιχνίδι έρχεται την κατάλληλη στιγμή. Πρέπει να αντιδράσουμε», είπε ο κόουτς Πιόλι. Τραυματίες οι Φλορέντσι και Μπενασέρ, παραμένει εκτός ο γκολκίπερ Μενιάν, επιστρέφει ο Τομόρι.

ΜΙΛΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Σκόραρε μόλις τρία γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Over 2.5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Δε σκόραρε στα τελευταία 9/14 ματς νοκ-άουτ φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ (μετά τους ομίλους)!

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 κόντρα στη Λέστερ. Ο Μπετανκούρ το 0-1 στο 14’, το 1-1 έκανε ο Μεντί στο 23’. Ο Μάντισον το 2-1 στο 25’ για τη Λέστερ, που έφτασε στο 3-1 λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ιχενάτσο. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 81’ απ’ τον Μπαρνς.

Δέχτηκε ισχυρό «χαστούκι» το Σάββατο στο εκτός έδρας ματς με τη Λέστερ. Τα πήγε εξαιρετικά μόνο στα πρώτα 20 λεπτά, σ’ αυτό το διάστημα σκόραρε και είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, από εκεί και έπειτα «κατέρρευσε». Δέχτηκε το 1-1 από εξέλιξη στατικής φάσης, έκανε ερασιτεχνικό λάθος για το 2-1 μόλις δύο λεπτά αργότερα, ενώ δέχτηκε και τρίτο γκολ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ανύπαρκτη και στο δεύτερο μέρος, η Λέστερ έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη στην αντεπίθεση, έκανε το 4-1 στο 81’, θα μπορούσε να έχει φτάσει σε υψηλότερο σκορ! Θλιβερή η εικόνα της Τότεναμ.

Επιστροφή στις ήττες με εμφατικό τρόπο έπειτα από τρεις διαδοχικές νίκες σε Πρέμιερ Λιγκ και Κύπελλο, η πιο σπουδαία των οποίων το εντός έδρας 1-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι, σε μια αρκετά καλή εμφάνιση. Δεν έχει σταθερότητα, αυτό «πληρώνει» (και) φέτος, μετρά ρεκόρ 4-1-5 στις τελευταίες 10 αγωνιστικές και μοιραία βρίσκεται εκτός τετράδας στην Αγγλία, στο -2 απ’ τη Νιουκάστλ και στο -7 απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

«Αν θέλεις να πετύχεις μεγάλους στόχους, πρέπει να έχεις σταθερότητα σ’ όλες τις διοργανώσεις. Αυτό εμείς δεν το είχαμε ποτέ καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Κάποιες φορές οι παίκτες έχουν κίνητρο, κάποιες άλλες «λυγίζουν» απ’ την πίεση και δεν μπορούν να αποδώσουν. Προσπαθούμε να δουλέψουμε πάνω σ’ αυτό το κομμάτι, να κάνουμε τους ποδοσφαιριστές μας πιο ανθεκτικούς», είπε χθες ο κόουτς Κόντε.

Μεγάλο πλήγμα ο σοβαρός τραυματισμός του δημιουργικού χαφ Μπετανκούρ, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών και προφανώς χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, σήμερα είναι τιμωρημένος ο Χόιμπεργκ, κάτι που σημαίνει ότι στον άξονα θα χρησιμοποιηθούν (μάλλον) οι Σαρ και Σκιπ. Επιστρέφει ο Ρομέρο (Αμυντικός, 12).