*Προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Ο 1ος από κάθε όμιλο προκρίνεται στα τελικά της διοργάνωσης, ενώ ο 2ος παίζει μπαράζ.

*Η Τουρκία ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τη Νορβηγία, με πλεονέκτημα +1 στη διαφορά τερμάτων. Θέλει νίκη, παράλληλα με νίκη των Νορβηγών στην Ολλανδία, ακόμα και για την πρωτιά, αν διατηρήσει το πλεονέκτημα στα κριτήρια ισοβαθμίας. Ειδάλλως, καλύτερο αποτέλεσμα από τη Νορβηγία, για τα μπαράζ. Το Μαυροβούνιο είναι βαθμολογικά αδιάφορο.

*Τα κριτήρια ισοβαθμίας είναι: 1. Διαφορά τερμάτων 2. Καλύτερη επίθεση 3. Βαθμοί στα μεταξύ τους 4. Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους 5. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους 6. Καλύτερη εκτός έδρας επίθεση στα μεταξύ τους.

*Α’ Γύρος: Τουρκία – Μαυροβούνιο 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Παγκοσμίου Κυπέλλου

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το Μαυροβούνιο παρόλο που είναι αδιάφορο βαθμολογικά, δεν παράτησε το ματς κόντρα στην Ολλανδία (2-2) και μπόρεσε να πάρει ισοπαλία, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Γλυκόπικρη γεύση από τα παιχνίδια του Οκτώβρη, καθώς είχαν ως αποτέλεσμα τον αποκλεισμό της ομάδας από τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πρώτα έφυγε με το ευρύ 3-0 από την έδρα του Γιβραλτάρ, ένα αποτέλεσμα που δεν εξέπληξε, όμως έπειτα έχασε με ευκολία εκτός έδρας από τη Νορβηγία με 2-0. Μετρά τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες και ήττες, σε διάστημα εννέα αγωνιστικών. Θα κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα ο κόουτς Ραντούλοβιτς. Εκτός με κορονοϊό ο Γιόβετιτς, τραυματίες οι Μούγκοσα και Ν. Βούκσεβιτς, εξέτισε και είναι εκ νεόυ διαθέσιμος ο Βέσοβιτς.

Εθνική Μαυροβουνίου ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μιγιάτοβιτς (ΜΤΚ), Άγκοβιτς (Ρουντάρ), Σάρκιτς (Μπέρμιγχαμ) – Αμυντικοί: Σάβιτς (Ατλέτικο Μαδρίτης), Σίμιτς (Λιέπαγια), Τομάσεβιτς (Αστάνα), Μάρουσιτς (Λάτσιο), Βέσοβιτς (Κάραμπακ), Ραντούνοβιτς (Στεάουα Βουκουρεστίου), Βούγιατσιτς (Παρτιζάν), Ντρέσκοβιτς (Σουτιέσκα Νίκσιτς) – Μέσοι: Γιόβοβιτς (Σούτιεσκα Νίκσιτς), Κόσοβιτς (Καϊράτ), Γιάνκοβιτς (Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ), Χακσαμπάνοβιτς (Ρούμπιν Καζάν), Μ. Βούκσεβιτς (Aράντ), Όσμαγιτς (Κάδιθ), Μπόζοβιτς (Ντέσιτς), Ραΐτσκοβιτς (Μπούντουσνοστ), Μίρκοβιτς (Μπούντουσνοστ), Βούκοτιτς (Μποαβίστα) – Επιθετικοί: Μπετσιράι (Αστάνα), Γιόβετιτς (Χέρτα Βερολίνου), Τζούρτζεβιτς (Σπόρτινγκ Χιχόν), Βουίνοβιτς (Βόζντοβατς).

Προηγούμενο παιχνίδι: Απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο την Ολλανδία, για τα προκριματικά παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο 25’ ο Ντεπάι με πέναλτι έκανε το 0-1 του ημιχρόνου και στο 54’ σκόραρε για το 0-2. Στο 82’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Βούκοτιτς και στο 86’ ισοφάρισαν με τον Βουίνοβιτς για το τελικό αποτέλεσμα.

Μαυροβούνιο Στατιστικά

*4/5 ματς με N/G (δες το στη bet365)

*4/6 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

+21. Υπάρχει κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, παρακαλούμε παίξτε υπεύθυνα. Γραμμή βοήθειας: 210 9237777

ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Τουρκία είχε εύκολο έργο κόντρα στο αδύναμο Γιβραλτάρ (6-0) την περασμένη αγωνιστική και μαζί με τις γκέλες των Ολλανδών και των Νορβηγών ελπίζει ακόμη και για την κορυφή του ομίλου που θα της δώσει την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Έπαιξε με τη… φωτιά στο πιο πρόσφατο ματς της τον Οκτώβριο απέναντι στη Λετονία. Έφτασε κοντά σε μεγάλο «κάζο», έμεινε στο 1-1 ως το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, ο Μπουράκ Γιλμάζ κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα και χάρισε το πιο σπουδαίο «τρίποντο» των προκριματικών στην Τουρκία. Στην τελευταία αγωνιστική παίζει εκτός έδρας με το αδιάφορο Μαυροβούνιο, ενώ η Νορβηγία έχει πολύ δύσκολη αποστολή στην Ολλανδία. Εκτός αποστολής ο Ουντέρ, πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον μέσο Ομούρ, ο οποίος ίσως είναι έτοιμος για το αποψινό παιχνίδι. Τιμωρημένος ο Μιούλντουρ.

Εθνική Τουρκίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Τσακίρ (Τράμπζονσπορ), Ντεστάνογλου (Μπεσίκτας), Μπολάτ (Γάνδη) – Αμυντικοί: Ερκίν (Καραγκιουμρούκ), Αϊχάν (Σασουόλο), Ντεμιράλ (Αταλάντα), Τσέλικ (Λιλ), Μιούλντουρ (Σασουόλο), Ρ. Γιλμάζ (Μπεσίκτας), Σογιουντσού (Λέστερ), Καμπάκ (Νόριτς) – Μέσοι: Τουφάν (Γουότφορντ), Τσαλχάνογλου (Ίντερ), Ομούρ (Τράμπζονσπορ), Ανταλαλγιαλί (Γαλατάσαραϊ), Κιουτλού (Γαλατάσαραϊ), Οζντεμίρ (Τράμπζονσπορ), Κιοκτσού (Φέγενορντ), Α. Γιλμάζ (Γαλατάσαραϊ) – Επιθετικοί: Μπ. Γιλμάζ (Λιλ), Καραμάν (Μπεσίκτας), Ντερβίσογλου (Γαλατάσαραϊ), Ακτιούρκογλου (Γαλατάσαραϊ), Ντουρσούν (Φενέρμπαχτσε).

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 6-0 του Γιβραλτάρ εντός έδρας, για τα προκριματικά παγκοσμίου κυπέλλου. Στο 11’ ο Ακτιούρκογλου έκανε το 1-0, στο 22’ αποβλήθηκε ο Μασκαρένιας-Ολιβέρο για το Γιβραλτάρ. Στο 38’ και στο 41’ ο Ντερβίσογλου έκανε το 3-0 του ημιχρόνου. Στο 65’ ο Ντεμιράλ, στο 81’ ο Ντουρσούν και στο 84’ ο Μιουλντούρ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.