*2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήρε 2/2 νίκες κόντρα στη Μαρσέιγ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ τη σεζόν 2018-2019.

*Η Μαρσέιγ έρχεται από 8/10 ήττες κόντρα σε γερμανικές ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (1-1-8).

*Η Μαρσέιγ ηττήθηκε στα 15/16 τελευταία ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ (1-0-15), δε σκόραρε στα 10/16 ματς!

*Υπάρχει ανησυχία για το κλίμα στις κερκίδες, μιας και από χθες στη Μασσαλία υπάρχουν προβλήματα ανάμεσα στους οπαδούς της Μαρσέιγ και εκείνους της Άιντραχτ (αναμένονται πάνω από 9.000). Υπενθυμίζεται ότι την περασμένη εβδομάδα υπήρξε σύρραξη ανάμεσα σε Γάλλους και Γερμανούς στις εξέδρες του «Allianz Riviera» λίγο πριν το Νις – Κολωνία για το Κόνφερενς Λιγκ, με αποτέλεσμα αρκετούς τραυματίες.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΡΣΕΪΓ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Λιλ. Το 0-1 ο Ισμαΐλι στο 12’, το 1-1 έκανε ο Σάντσες στο 26’. Το 2-1 έκανε ο Ζιγκό στο 61’. Δίκαιη επικράτηση για τη Μαρσέιγ, έπαιξε έξυπνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκμεταλλεύτηκε για ακόμη μια φορά την έδρα της το Σάββατο, φέτος είναι ιδιαίτερα ισχυρή στο «Βελοντρόμ». Επικράτησε 2-1 της Λιλ, έχουσα σοβαρή εικόνα ανασταλτικά και προσαρμοστικότητα στην πορεία του αγώνα. Αιφνιδιάστηκε απ’ το γρήγορο γκολ του αντιπάλου, όμως ισοφάρισε άμεσα και στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ήταν «σφιχτή». Στο δεύτερο 45λεπτο έδωσε μέτρα στον αντίπαλο, προτίμησε να παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων, μ’ αυτόν τον τρόπο έβγαλε κλασικές ευκαιρίες. Η λύση δόθηκε από στατική φάση, στις καθυστερήσεις κινδύνευσε με ισοφάριση, αλλά η νίκη της ήταν δίκαιη.

Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ήττα 2-0 απ’ την Τότεναμ στο Λονδίνο, για την πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, κόντραρε στα ίσα την αντίπαλο, αμυντικά είχε πολύ καλή εικόνα και έδειχνε ικανή να πάρει αποτέλεσμα. Ωστόσο, η αποβολή του Μπεμπά στις αρχές του δευτέρου μέρους άλλαξε τα δεδομένα, πιέστηκε αφόρητα απ’ τους Λονδρέζους και μέσα σε έξι λεπτά δέχθηκε δύο γκολ με κεφαλιές του Ριτσάρλισον.

Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, η Μαρσέιγ έρχεται από πέντε σερί νίκες, στις τρεις δε δέχτηκε γκολ, έφτασε τις έξι νίκες σε εφτά αγωνιστικές, με ρεκόρ 6-1-0 μοιράζεται την κορυφή με την Παρί Σεν Ζερμέν. «Είμαστε προετοιμασμένοι για το ματς. Δεν μπορώ να κρίνω τον αντίπαλο μόνο από ένα παιχνίδι στην πρεμιέρα. Είναι μια καλή και επιθετική ομάδα», είπε ο κόουτς Τούντορ, ενώ ο Γκεντουζί σημείωσε: «Δεν υπάρχει πίεση, ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Παρά την ήττα, το ματς με την Τότεναμ μας έδωσε αυτοπεποίθηση».

Διαθέσιμος ο Αλέξις Σάντσες, που ήταν τιμωρημένος την περασμένη εβδομάδα στο Λονδίνο, σκόραρε το Σάββατο κόντρα στη Λιλ. Τιμωρημένος ο Μπεμπά, αμφίβολος ο στόπερ Ζιγκό, τη θέση του στην ενδεκάδα θα πάρει ο Μπαλέρδι. Θα είναι βασικός και ο Παγιέτ, που δεν έπαιξε δευτερόλεπτο κόντρα στη Λιλ.

ΜΑΡΣΕΪΓ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 10/12 τελευταία παιχνίδια.

*Έρχεται από 4/5 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στη Βόλφσμπουργκ. Το γκολ ο Λακρουά στο 60’. Δίκαιο αποτέλεσμα, κακή η εμφάνιση της Άιντραχτ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Έρχεται από δύο σερί κακές εμφανίσεις, αμφότερες εντός έδρας, που συνοδεύτηκαν από ήττα. Μετά το 0-3 απ’ τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, το Σάββατο ηττήθηκε εντός έδρας 0-1 απ’ τη Βόλφσμπουργκ για την Μπουντεσλίγκα. Πολύ λίγα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι, δεν είχε ιδέες και φαντασία, δεν πήρε βοήθειες από παίκτες «κλειδιά» και μοιραία δεν απείλησε όσο θα ήθελε. Στο δεύτερο μέρος έμεινε πίσω στο σκορ εξαιτίας λάθος εξόδου του γκολκίπερ Τραπ, από εκεί και έπειτα ήταν ανήμπορη να βγάλει φάσεις, πολύ «βαριά» και προβλέψιμη, έχασε δίκαια.

Είχε προηγηθεί το 0-3 απ’ τη Σπόρτινγκ, εκεί απείλησε πρώτη έπειτα από λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο στη συνέχεια οι Πορτογάλοι ισορρόπησαν. Ήταν πολύ ευάλωτη στο δεύτερο μέρος, ο Έντουαρντς την «πλήγωσε» δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά (65’-67’), με αντεπίθεση ήρθε το 0-3 στο 82’ απ’ τον Νούνο Σάντος. Είχαν προηγηθεί δύο σερί νίκες με Βέρντερ Βρέμης (4-3 εκτός) και Λειψία (4-0 εντός), μετρά ρεκόρ 2-2-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 8 πόντους είναι 11η.

«Η Μαρσέιγ είναι σε καλή κατάσταση, έχει δυνατή έδρα και καλούς παίκτες. Είναι σοβαρή ανασταλτικά», είπε ο κόουτς Γκλάσνερ. Νέο πρόβλημα ο αριστερός μπακ Πελεγκρίνι, που δεν ταξίδεψε στη Γαλλία, επιστρέφει ο μέσος Ρόντε, ωστόσο δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι διαθέσιμος. Μάλλον πάει για τριάδα στην άμυνα ο Γκλάσνερ, με τους Λίντστρεμ (αριστερά) και Κνάουφ (δεξιά) σε θέσεις μπακ-χαφ.