2η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις 18:00, ωστόσο θα ξεκινήσει δυο ώρες αργότερα εξαιτίας της υψηλής θερμοκρασίας στην ευρύτερη περιοχή.

*Η Λυών επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μονπελιέ.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (63′, 75′), για να μειώσει απλά με τον Ταλιαφίκο στο 88ο λεπτό.

Ξεκίνημα με το αριστερό για τη Λυών στο φετινό πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα της περασμένης εβδομάδος, η ομάδα του Λοράν Μπλαν φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Ισορροπημένο και με ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, με την ίδια να έχει δοκάρι με τον Λακαζέτ λίγο πριν την ανάπαυλα. Βρέθηκε πίσω λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, από στημένη φάση στην οποία φέρει ευθύνη ο πορτιέρο Ριού, ενώ λίγο αργότερα “πλήρωσε” τα κενά στην άμυνα της με δεύτερο τέρμα. Πίεσε στη συνέχεια και σπατάλησε κάποιες καλές καλές στιγμές, πριν μειώσει προς το φινάλε.

Αρκετά απογοητευμένος ο κόουτς Μπλαν με την αμυντική λειτουργία των παικτών του. “Πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας, όταν δεν έχουμε τη μπάλα. Κάποιοι το καταλαβαίνουν αυτό, αλλά τους είναι δύσκολο να το εφαρμόσουν. Το ποδόσφαιρο στις μέρες μας δεν έχει να κάνει μόνο με το εάν είναι μεγάλος παίκτης”, δήλωσε μεταξύ άλλων.

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να πουληθούν οι Ταλιαφίκο (Άγιαξ) και Μπαρκόλα (Παρί Σεν Ζερμέν), κάτι που δεν αρέσει καθόλου στον Μπλαν. Γνώριμες για ακόμη ένα παιχνίδι οι απουσίες των Αντονί Λόπες και Ντέγιαν Λόβρεν, ενώ εκτός μάχης τέθηκαν οι Κλίντον Μάτα και Κορεντέν Τολισό.

Λυών Στατιστικά

*Over 2.5 τα δέκα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο πέμπτο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τα τέρματα του Άνταμς (58′, 60′), εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 90′.

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε στη δική της πρεμιέρας η Μονπελιέ. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε τη νεοφώτιστη Χάβρη, κόντρα στην οποία άφησε δυο βαθμούς, μετά και το τελικό 2-2.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, σε μια φάση που στάθηκε αρκετά άτυχη με τα τερτίπια της μπάλας, ενώ παρότι σκόραρε πριν την ανάπαυλα, είδε να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε πολύ γρήγορα να κάνει την ανατροπή, εκμεταλλευόμενη και την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα. Δεν “καθάρισε” το ματς και το “πλήρωσε” με ισοφάριση στο φινάλε, σε μια φάση που η άμυνα της δεν είχε τη συγκέντρωση που θα έπρεπε.

“Έχουμε παίκτες που δεν θέλουν να αμυνθούν. Δεν είναι εύκολο να κερδίσεις ένα παιχνίδι και το βλέπουμε κάθε φορά αυτό. Όταν δεν έχεις τη μπάλα στα πόδια σου, πρέπει να αμυνθείς σωστά. Κάτι που δεν κάναμε εμείς και δεχθήκαμε την ισοφάριση”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Ντερ Ζακαριάν.

Πόλος έλξης για αρκετές ομάδες της Ευρώπης είναι ο φορ Ελιέ Βαχί, με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης να έχει προβάδισμα για την απόκτηση του. Παρόλα αυτά, ο 20χρονος είναι κανονικά στην αποστολή για το σημερινό Λυών – Μονπελιέ, όπως είναι και ο Ένζο Τσατό, που απουσίασε από την πρεμιέρα. Παραμένει στα “πιτς” ο Τεό Σεντ-Λους.