9η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 από την Ούλενσακερ στην παράταση, εκτός έδρας, για το θεσμό του Κυπέλλου. Στο 10’ ο Χάμερσχαουγκ το 1-0, στο 34’ ο Σούντγκοτ το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 74’ και στο 90+2’ ο Άνταμς σκόραρε για τη Λίλεστρομ και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο 94’ ο Νίχαγκεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λίλεστρομ υπέστη απρόσμενη ήττα από την Ούλενσακερ/Κίσα (3-2) εκτός έδρας, στο Κύπελλο, η οποία της κόστισε τον αποκλεισμό από το θεσμό. Θυμίζουμε ότι στις 20 Μαΐου έχασε από τη Μπραν στον τελικό για τη διοργάνωση της περσινής περιόδου. Επομένως, έχει πλέον μόνο το πρωτάθλημα η ομάδα του Μπάκε, “κόλλησε” στο μηδέν στην έδρα της ΧαμΚαμ στο προηγούμενο, παρά τις ευκαιρίες που έφτιαξε. Θέλει να βγάλει αντίδραση και να βρει σταθερότητα για να πλησιάσει στην πρώτη τριάδα. Έφερε πίσω τον 18χρονο επιθετικό Χένρικ Σκόγκβολντ, ο οποίος πρόλαβε να παίξει οκτώ ματς στη Σταρτ και σκόραρε έξι τέρματα. Είναι αμφίβολος ο Τένεσεν, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ρόσετ, Λούντεμο, Σόλμπεργκ.

Λίλεστρομ Στατιστικά

*5/10 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*6/10 ματς τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας, με σκορ 3-1, από τη Χέλσος, για το Κύπελλο. Στο 16’ ο Βάλσταντ χρεώθηκε αυτογκόλ για το 1-0 και στο 21’ ο Άσλακσρουντ έκανε το 2-0. Στο 31’ ο Βίλουμσεν σκόραρε για το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 48’ ο Γένσεν μείωσε σε 3-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στάμπαεκ υπέστη ήττα-σοκ από τη Χέλσος (3-1) εκτός έδρας, για το Κυπέλλου και είπε “αντίο” από νωρίς στο θεσμό. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, μπορεί να μην είναι και η πιο σταθερή ομάδα της κατηγορίας, όμως έχει αφήσει καλές εντυπώσεις συνολικά με την παρουσία της έως τώρα. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία για το συγκρότημα του Μπόχινεν, έχει ηττηθεί μονάχα από τις ανώτερες Μπόντο/Γκλιμτ και Μπραν φέτος. “Η μηχανή παίρνει μπροστά, αργά αλλά με σταθερά βήματα”, δήλωσε ο φορ Μπακένγκα. Τιμωρημένοι οι Πάχονικ, Κρόγκσταντ, αμφίβολος ο Χάουγκεν. Εκτός ο μέσος Λάνγκε.