* 15η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 4 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5

ΛΕΧΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Ζαγκλέμπιε. Ο Παϊσάο άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ο Κουμπίτσκι έκανε το 0-2 στο 67’ και ο Ναλέπα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 78’.

Είναι ολοφάνερη η βελτίωση της Λέχια από τότε που άλλαξε προπονητή, τη Δευτέρα έβγαλε τρίτο σερί διπλό σε πρωτάθλημα και κύπελλο, πλησιάζοντας στη διαφυγή από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο Λούμπιν έπαιξε και πάλι έξυπνα, χτύπησε στο transition για το προβάδισμα με τον φορμαρισμένο της φορ. Τα λαθάκια του πρώτου μέρους δεν τα πλήρωσε και στο δεύτερο αμύνθηκε εξαιρετικά. Οδήγησε σε ανούσια κατοχή την Ζαγκλέμπιε και βρήκε άλλα δύο γκολ απέναντι σε ανοργάνωτη άμυνα.

“Δεν αποφύγαμε τα λάθη, η Ζαγκλέμπιε είχε τις ευκαιρίες της, αλλά αυτή είναι η Ekstraklasa. Κερδίσαμε και χρειαζόμασταν πολύ τους βαθμούς. Χαίρομαι που θα έχουμε μερικές πιο ήρεμες μέρες μέχρι το επόμενο παιχνίδι και θα προετοιμαστούμε βέλτιστα για να κερδίσουμε στο Γκντανσκ μετά από πολύ καιρό” δήλωσε ο κόουτς Κατσμάρεκ, ο οποίος έχει πλήρες “οπλοστάσιο” ενόψει Σταλ.

Μοναδική απουσία αυτή του τραυματία Ντε Καμπς (μέσος).

ΛΕΧΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βίσλα Πλοκ. Με πέναλτι του Βλάζλο προηγήθηκε στο 19ο λεπτό η Σταλ, με τον Βάρχολ ισοφάρισε στο 91’ η Βίσλα.

Έφτασε πολύ κοντά στην 4η σερί νίκη της στην Ekstraklasa, την έχασε στις καθυστερήσεις από τη Βίσλα, αλλά το κλίμα στην ομάδα παραμένει καλό, παρά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο.

Μπήκε καλύτερα στο σαββατιάτικο ματς, απείλησε δις πριν κερδίσει το πέναλτι του προβαδίσματος. Αντέδρασε η Βίσλα, είχε χαμένο τετ α τετ στο transition, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με ευκαιρία της Σταλ. Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, πίεσε η Βίσλα στα τελευταία λεπτά, έχασε καθαρή ευκαιρία πριν βρει ισοφάριση με εντυπωσιακή κεφαλιά.

“Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να κλάψω μετά από ένα τέτοιο ματς, όταν χάνεται η νίκη με γκολ στο 90ο λεπτό. Ένα γκολ που θα μπορούσε να αποφευχθεί με ασφάλεια. Πονάει.” σχολίασε ο κόουτς Μαγιέφσκι.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο στόπερ Κασπερκίεβιτς, την 2η αγωνιστική εκτίει ο στόπερ Μάτρας.