*Δεύτερο παιχνίδι για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο ματς ακολουθούν παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς (Τότεναμ – Λειψία 0-1): Το γκολ ο Βέρνερ με πέναλτι στο 58’, η Λειψία ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, είχε μεγάλες φάσεις πριν το 0-1. Μόνο από στατικές φάσεις απείλησε η Τότεναμ.

*Στο 5-2-7 το ρεκόρ της Τότεναμ επί γερμανικού εδάφους.

*Στο 2-2-2 το εντός έδρας ρεκόρ της Λειψίας στο Τσάμπιονς Λιγκ, σκόραρε στα πέντε.

Λειψία  – Τότεναμ στο Pamestoixima.gr

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΛΕΙΨΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι “πρωτάρα” στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, αυτό κάποιες φορές λέει πολλά, άλλες δε λέει τίποτα. Η Λειψία έδειξε ότι ανήκει στη δεύτερη κατηγορία, καθώς έπαιξε παντελώς ακομπλεξάριστα στο Λονδίνο πριν από δύο εβδομάδες, έκανε μια σοβαρή εμφάνιση και επικράτησε 0-1 επί της Τότεναμ. Ήταν ανώτερη απ’ τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, θα μπορούσε να έχει σκοράρει πριν το 0-1, διαχειρίστηκε ψύχραιμα την κατάσταση, είχε μεγάλη φάση για δεύτερο γκολ.

Είναι προφανές ότι πλέον αποτελεί φαβορί για την πρόκριση, δεν μπορεί να πει κανείς ότι είναι σε τρομερή κατάσταση, ωστόσο χάνει δύσκολα και αυτό αρκεί. Μετά το διπλό στο Λονδίνο ακολούθησαν το εμφατικό 0-5 επί της Σάλκε και οι δύο ισοπαλίες με Λεβερκούζεν (1-1 εντός) και Βόλφσμπουργκ (0-0 εκτός), κόντρα στη δεύτερη το Σάββατο έκανε μέτρια εμφάνιση, δεν είχε ρυθμό και ενέργεια στο δημιουργικό κομμάτι, ο αντίπαλος είχε πιο καθαρές φάσεις. Ήταν η έκτη σερί αγωνιστική που δε χάνει (2-4-0), έπεσε στην τρίτη θέση με 50 πόντους, στο -1 απ’ τη δεύτερη Ντόρτμουντ και στο -5 απ’ την Μπάγερν.

«Η Τότεναμ παραμένει μία καλή ομάδα, με πολλούς καλούς παίκτες. Είναι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και έχουν ένα ξεκάθαρο πλάνο, να πηγαίνουν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Δεν σκεφτόμαστε τα αποτελέσματα της Τότεναμ στο πρωτάθλημα ή στο κύπελλο. Νικήσαμε στο πρώτο ημίχρονο στο Λονδίνο και τώρα θα προσπαθήσουμε να νικήσουμε και στο δεύτερο ημίχρονο», είπε ο κόουτς Νάγκελσμαν, που ρωτήθηκε για την κόντρα με τον Μουρίνιο και απάντησε αφοπλιστικά: «Κοιτάξτε πόσα τρόπαια έχει κερδίσει ο Μουρίνιο, εγώ έχω μόνο έναν τοπικό τίτλο στα junior». Χωρίς νέα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Βόλφσμπουργκ.

ΛΕΙΨΙΑ Στατιστικά

*NG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Bet365).

*Έρχεται από 3/4 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*4/7 2-3 Goal μετράει στο Τσάμπιονς Λιγκ η Λειψία ανεξαρτήτως έδρας.

ΤΟΤΕΝΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν είναι σε καλή κατάσταση, έχει περιορισμένες επιλογές στο ρόστερ, απ’ τη στιγμή που έχασε και τον Σον δεν μπορεί να “σταυρώσει” αποτέλεσμα. Σήμερα καλείται να κάνει υπέρβαση, στο πρόσφατο παρελθόν έχει αποδείξει ότι μπορεί να τα καταφέρει (ανατροπή με Άγιαξ πέρυσι), ωστόσο τη δεδομένη χρονική στιγμή η αποστολή της μοιάζει ακόμη δυσκολότερη. Ήταν κατώτερη των περιστάσεων στο πρώτο ματς κόντρα στη Λειψία, απείλησε μόνο από στατικές φάσεις, το 0-1 την κολακεύει ιδιαίτερα, καθώς ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.

Το Σάββατο έδωσε τέλος στο σερί των ηττών με το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Μπέρνλι, αποτέλεσμα για το οποίο δεν μπορεί να πανηγυρίζει. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, δεν είχε τέμπο στο επιθετικό κομμάτι, απόρροια της επιλογής του Μουρίνιο να παρατάξει την ομάδα του με πέντε στόπερ! Στο δεύτερο μέρος έδειξε περισσότερα στο επιθετικό κομμάτι, ισοφάρισε άμεσα, όμως στην πορεία στάθηκε τυχερή που δε δέχτηκε δεύτερο γκολ.

Ακόμη μια γκέλα για την ομάδα του Λονδίνου, ήταν η τρίτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει (0-1-2), πέμπτο σερί ματς που δεν κερδίζει, είχε προηγηθεί ο σοκαριστικός αποκλεισμός στα πέναλτι απ’ τη Νόριτς. Με 41 πόντους καταλαμβάνει την όγδοη θέση της Πρέμιερ, είδε την απόσταση απ’ την τετράδα να αυξάνεται στους εφτά πόντους. Την Κυριακή υποδέχεται την ανεβασμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Μουρίνιο έχει χάσει τα 7 από τα 9 παιχνίδια, από τα οποία έλειπαν οι δύο σταρ της ομάδας, Κέιν και Σον, ο Πορτογάλος επεσήμανε: «Χάνουμε 1-0 στο “ημίχρονο”. Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι για να σκοράρεις. Ακόμη κι ένας παίκτης της Λειψίας θα μπορούσε να το κάνει. Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον επαγγελματισμό μας και στο ταλέντο μας. Δεν έχουμε, αυτό που λατρεύω, δηλαδή παίκτες που “μυρίζονται” το… αίμα μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Και γι’ αυτό ακόμη κι όταν κυριαρχούμε σε ορισμένα παιχνίδια, δυσκολευόμαστε στο γκολ». Εκτός απ’ τους Κέιν, Σον και Σισοκό, που είναι γνωστοί απόντες, στη λίστα των απόντων μπήκε και ο Μπερχφάιν, ο οποίος υπέστη εξάρθρωση αστραγάλου και μάλλον χάνει το υπόλοιπο της σεζόν!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Μπέρνλι. Το 1-0 ο Γουντ στο 13’, το 1-1 ο Ντέλε Άλι σο 50’ με πέναλτι.

ΤΟΤΕΝΑΜ Στατιστικά

*Σκόραρε τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο των 21/29 αγώνων πρωταθλήματος.