*9η αγωνιστική.

*Από 8 σερί νίκες επί του Λεβαδειακού έρχεται η ΑΕΚ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της ΑΕΛ για το Κύπελλο. Ο Πεδρόσο το 1-0 στο 7’, το 1-1 έκανε ο Νίκας στο 25’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Σκβάρκα στο 44’.

Θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο στο εκτός έδρας ματς της περασμένης εβδομάδας στο Βόλο, αδίκησε την προσπάθεια του με τα λάθη που έκανε. Έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, είχε φάσεις και αμυντικά στάθηκε πολύ καλά. Στο δεύτερο μέρος μπήκε με γκολ στο φάουλ του Μουτίνιο, αλλά στη συνέχεια ο Βόλος πίεσε πάρα πολύ, σκόραρε δύο φορές σε πέντε λεπτά και έκανε ανέτρεψε την κατάσταση. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε ο Λεβαδειακός, που «πλήρωσε» τα λάθη του στην άμυνα, ίσως άξιζε κάτι περισσότερο.

Ήταν η τρίτη ήττα των τελευταίων πέντε αγωνιστικών για την ομάδα της Βοιωτίας, που ερχόταν απ’ το εντός έδρας 1-1 με τον ΠΑΟΚ, νωρίτερα έχασε στη Λαμία (1-0) και πήρε εντός έδρας 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης, ακόμη αναζητά την πρώτη νίκη. Μεσοβδόμαδα έπαιξε με πολλές αλλαγές στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΛ για το Κύπελλο, δεν έκανε τρομερή εμφάνιση, όμως πήρε την πρόκριση και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ (1-2). Πήραν ανάσες και επιστρέφουν οι Μάρκοβιτς, Λιάγκας, Μπελμόντ, Πέτρε και Βήχος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/7 Under 2.5 στο πρωτάθλημα.

*Έχει 5/8 2-3 Goal στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα για το Κύπελλο. Το 1-0 ο Κοσίδης στο 6’, το 2-0 έκανε ο Μάνταλος με πέναλτι στο 68’.

Είναι σε καλή κατάσταση, μεσοβδόμαδα εκμεταλλεύτηκε για ακόμη μια φορά τη νέα έδρα της, παρότι δεν έκανε τρομερή εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Παρατάχθηκε με αλλαγές στην ενδεκάδα, προηγήθηκε νωρίς και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση, «γλύτωσε» σε κάποιες περιπτώσεις το εις βάρος της γκολ, στο 68’ «κλείδωσε» τη νίκη και την πρόκριση με πέναλτι του Μάνταλου. Ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις για την «ένωση», στις τέσσερις δε δέχτηκε γκολ!

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-0 επί του Ατρομήτου για το πρωτάθλημα. Δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, δυσκολεύτηκε να βρει διαδρόμους, παρ’ όλα αυτά έβγαλε μερικές καλές ευκαιρίες. Απειλήθηκε στις μεγάλες φάσεις του Ατρομήτου με Κιάρτανσον και Έρλινγκμαρκ. Στο δεύτερο μέρος ήταν πιο κινητική, πάτησε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και έβγαλε περισσότερες τελικές προσπάθειες, ο γκολκίπερ Γιαννιώτης έκανε μεγάλες επεμβάσεις. Τελικά το ματς κρίθηκε στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Άμραμπατ. Κρατά τις πολλές τελικές προσπάθειες η “ένωση”, ωστόσο πρέπει να προβληματιστεί για τα αμυντικά κενά του δεύτερου μέρους.

Με 18 πόντους η ΑΕΚ έπεσε στην τρίτη θέση, είναι πλέον στο -9 απ’ την κορυφή και στο -2 απ’ τον δεύτερο Βόλο, σήμερα θέλει νίκη για να μειώσει την απόσταση απ’ την πρώτη θέση. Εκτός αμφότεροι οι αριστεροί μπακ Χατζισαφί και Μοχαμαντί, τη θέση στην ενδεκάδα θα πάρει ένας εκ των Ραντόνια ή Σιντιμπέ. Δεν αναμένονται περαιτέρω διαφοροποιήσεις.