*6η αγωνιστική των πλέι-οφ.

*Στην κανονική διάρκεια: Παναθηναϊκός – Λαμία 2-2, Λαμία – Παναθηναϊκός 1-2.

*Στα πλέι-οφ: Παναθηναϊκός – Λαμία 3-1.

*Αήττητος ο Παναθηναϊκός στα τελευταία 14 ματς κόντρα στη Λαμία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (11-3-0).

*Από 11/15 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Πάνω από 4.000 φίλοι του Παναθηναϊκού θα δώσουν το «παρών» στο γήπεδο.

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το 0-1 ο Σλίβκα στο 14’, το 1-1 έκανε ο Τσέριν στο 18’. Ο Μπερνάρντ το 2-1 στο 60’, το 3-1 ήρθε απ’ τον ίδιο παίκτη στο 87’.

Εξελίσσεται σε «κομπάρσο» των πλέι-οφ, υπέστη άλλη μια ήττα την περασμένη εβδομάδα, αυτή τη φορά εκτός έδρας κόντρα στον Παναθηναϊκό. Προηγήθηκε απ’ το πουθενά χάρη στο λάθος του Κώτσιρα και την ωραία εκτέλεση του Σλίβκα, αλλά είχε αρκετά αμυντικά ζητήματα, ισοφαρίστηκε άμεσα και από τύχη δε δέχτηκε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ πιεστικός, είχε αρκετούς παίκτες σε καλή ημέρα, σκόραρε δύο φορές με τον φορμαρισμένο Μπερνάρντ και έφτασε δίκαια στην επικράτηση.

«Η ομάδα μας για αρκετά μεγάλο διάστημα στάθηκε καλά, ήμασταν ανταγωνιστικοί, ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο νομίζω ότι θα μπορούσαμε να το τελειώσουμε με το σκορ αυτό. Αυτά τα παιχνίδια είναι έτσι, κρίνονται στις λεπτομέρειες και ο Παναθηναϊκός στο β’ ημίχρονο είχε την ποιότητα», είπε ο κόουτς Βόκολος.

Η ομάδα του υπέστη πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς των πλέι-οφ, έχει επιμέρους σκορ 4-18 σ’ αυτά τα παιχνίδια, γίνεται αντιληπτό ότι δεν παρουσιάζει ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Για ακόμη μια φορά, δεν ανακοινώθηκε αποστολή, τιμωρημένος είναι ο δεξιός μπακ Σιμόν.

ΛΑΜΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 17/22 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 19/22 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Λαμίας. Από λάθος του Κώτσιρα ήρθε το 0-1 του Σλίβκα στο 14’, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε γρήγορα με τον Τσέριν. Έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Μπερνάρντ στο δεύτερο μέρος.

Έβαλε δύσκολα στον εαυτό του για ακόμη μια φορά, έμεινε ξανά πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει. Ήλεγχε πλήρως το ματς κόντρα στη Λαμία, αλλά το λάθος του Κώτσιρα έφερε το 0-1, από εκεί και έπειτα ο Παναθηναϊκός έβγαλε χαρακτήρα και ποιοτικά χαρακτηριστικά, ισοφάρισε άμεσα και είχε μεγάλες φάσεις για το 2-1 πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος «καθάρισε» ο φορμαρισμένος Μπερνάρντ με απευθείας φάουλ για το 2-1 και τρίτο γκολ έπειτα από ωραία πάσα του Ιωαννίδη, το σκορ θα μπορούσε να ήταν υψηλότερο για τους πράσινους.

«Τέτοια ματς είναι δύσκολα εάν δεν βρίσκεις το πρώτο γκολ. Βρήκανε το πρώτο γκολ εκείνοι και εμείς μετά ψάξαμε να ισοφαρίσουμε πρώτα. Με υπομονή κάναμε ευκαιρίες. Βρήκαμε τις φάσεις που θέλαμε. Χάσαμε πολλές φάσεις για γκολ», είπε ο κόουτς Τερίμ, που δοκίμασε ξανά σχήμα με δύο επιθετικούς, τους Σπόραρ και Ιωαννίδη.

Ήταν η τέταρτη νίκη σε πέντε ματς των πλέι οφ για τον Παναθηναϊκό, που ανέβηκε στους 68 πόντους και παρέμεινε στο -1 απ’ την κορυφή, στο +1 απ’ τον ΠΑΟΚ και στο +5 απ’ τον Ολυμπιακό, οι οποίοι όμως έχουν ματς λιγότερο. Επιστρέφουν οι Μαντσίνι (Μέσος, 26,2), Μλαντένοβιτς (Αμυντικός, 26,1) και Αϊτόρ (Μέσος, 13,3), νέο πρόβλημα ο Τζούρισιτς, εκτός αποστολής για τακτικούς λόγους οι Παλάσιος και Πέρεθ. Βλέπει ενδεκάδα ο Λημνιός, μάλλον επιστρέφει σε σχήμα με έναν επιθετικό ο Τερίμ.