*Η Μαρσέιγ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μαρσέιγ – Κλερμόν 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Νις, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Νίχολσον.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για πέμπτο σερί ματς στο πρωτάθλημα η Κλερμόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Νις, στην έδρα της οποίας πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, μετά και το μεταξύ τους 0-0.

Αρκετά ανταγωνιστική στο παιχνίδι αυτό, κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους και είχε ευκαιρίες για να πάρει ακόμη και τα ηνία. Αποκορύφωμα, το πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το οποίο εκτέλεσε ο Νίχολσον και είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να τον σταματάει. Πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές μετά την ανάπαυλα, ωστόσο κατάφερε να αντέξει στην πίεση και να αποφύγει τα χειρότερα.

Τρίτη ισοπαλία σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει, έχοντας παράλληλα και δυο ήττες, οπότε και παραμένει σταθερά ουραγός στην κατάταξη, μαζί με τη Μετς, κόντρα στην οποία υστερεί. Χωρίς νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (0-3-2), με την τελευταία να είναι στις 12/11 με αντίπαλο τη Λοριάν (1-0).

Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Ελμπασάν Ρασάνι, καθώς εξέτισε την τιμωρία του. Κάτι που δεν ισχύει ωστόσο για το Μαξιμιλιάνο Κάουφρις που εκτίει τη δεύτερη αγωνιστική της δικής του. Υπέστη διάσειση στο τελευταίο ο Μαξίμ Γκοναλόν και θα απουσιάσει.

Κλερμόν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο πέμπτο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Εντιαγέ (31′), Ομπαμεγιάνγκ (43′, πεν. 62′) και Σακό (αυτ. 82′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μαρσέιγ και στο πρωτάθλημα, μετά από έξι αντίστοιχα παιχνίδια, στα οποία και είχε τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Λουίς Γκασέ υποδέχθηκε τη Μονπελιέ, την οποία και συνέτριψε με 4-1.

Δεν ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, ισορρόπησε την κατάσταση και παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, σκοράροντας δις στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα, με πέναλτι και αυτογκόλ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Μασσαλών.

Δεύτερη σερί νίκη στα παιχνίδια της, μετά και εκείνη επί της Σαχτάρ (3-1) στην Ευρώπη. Παραμένει ωστόσο στα μέσα της κατάταξης, ούσα παράλληλα μόλις στο -3 από την πρώτη εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις ενόψει και της νέας σεζόν. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στα έντεκα εκτός της στο πρωτάθλημα (1-4-6).

Την ερχόμενη Πέμπτη (07/03), θα υποδεχθεί τη Βιγιαρεάλ, στο πρώτο μεταξύ τους για τους “16” του Γιουρόπα Λιγκ. Υπολογίζεται και πάλι ο Ζονατάν Κλος, που εξέτισε την τιμωρία του.