*7η αγωνιστική για πλέι-άουτ. Οι τελευταίες δύο ομάδες της βαθμολογίας υποβιβάζονται απευθείας στη Σούπερ Λιγκ 2.

*Στην κανονική διάρκεια: Λαμία – Ιωνικός 0-2, Ιωνικός – Λαμία 1-1.

*Ο Ιωνικός μένει στην κατηγορία μόνο με νίκη. Η Λαμία παίζει για δύο αποτελέσματα.

*Μόλις μια ισοπαλία σε εφτά μεταξύ τους παιχνίδια απ’ το 2021 και έπειτα.

*Τα 5/7 μεταξύ τους παιχνίδια μετά το 2021 ήταν 2-3 Goal.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον ΟΦΗ. Το 0-1 ο Μασάς στο 13’, το 1-1 έκανε ο Μπάκιτς με απευθείας φάουλ. Το 1-2 ήρθε απ’ τον Μασάς στο 65’. Ο Ντίκο το 2-2 στο 81’. Με δέκα παίκτες απ’ το 52’ ο ΟΦΗ.

Έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία την περασμένη εβδομάδα στην Κρήτη, έμεινε στο 2-2 με τον ΟΦΗ, αν είχε κερδίσει σήμερα θα βολευόταν και με την ισοπαλία. Προηγήθηκε στο 13’, αλλά δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, ισοφαρίστηκε με το φοβερό φάουλ του Μπάκιτς. Στο δεύτερο μέρος ήταν πιο επιθετικός, χάρη και στο αριθμητικό πλεονέκτημα που πήρε γρήγορα, έφτασε στο 1-2, αλλά δε διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση, ισοφαρίστηκε στο 81’ και στο φινάλε «έτρεχε». Έβγαλε φάσεις, έκλεισε τον ΟΦΗ στα καρέ του, αλλά έλλειψε η τύχη και η ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια.

«Δε γλιτώνουμε το να πάμε στην τελευταία αγωνιστική στα καλύτερα πλέι άουτ που έχουν γίνει ποτέ και να υπάρχει αυτό το σασπένς. Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί παρά το 2-2, απέναντι σε αυτή την ομάδα του ΟΦΗ, δεν έχω παρά να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που διεκδικούμε ένα όνειρο, όταν ανέλαβα, για την παραμονή», είπε ο κόουτς Γρηγορίου. Μεγάλη γκέλα για την ομάδα του, τρίτο σερί ματς που δεν κερδίζει, είχε προηγηθεί η κομβική εντός έδρας ήττα 0-1 απ’ τον ΠΑΣ Γιάννινα και το εκτός έδρας 2-2 με τον Λεβαδειακό.

Ανέβηκε στους 26 πόντους, παρέμεινε εντός της τελευταίας δυάδας, στο -2 απ’ την παραμονή, σήμερα παίζει μόνο για τη νίκη, με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα υποβιβαστεί. Έρχεται από 3/5 εντός έδρας νίκες, όλες με σκορ 1-0.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 18/22 ΝG στο πρωτάθλημα.

*Έρχεται από 19/25 Under 2.5 στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Λεβαδειακό. Το 0-1 ο Νίκας στο 45’ με πέναλτι, το 1-1 έκανε ο Τόσιτς στις καθυστερήσεις. Έχασε πέναλτι στο 42’ η Λαμία.

«Σώθηκε» στις καθυστερήσεις την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον Λεβαδειακό, το γκολ του Τόσιτς της χάρισε την ισοπαλία και της έδωσε ψυχολογία ενόψει του σημερινού τελικού. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά αν ο Μεδίνα έβρισκε στόχο στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 41’, νωρίτερα ο Νούνιες έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Λεβαδειακός βρήκε το γκολ λίγο πριν το ημίχρονο, διαχειρίστηκε καλά το δεύτερο μέρος, είχε δοκάρι με τον Σακό, αλλά στο φινάλε «λύγισε» απ’ την πίεση της Λαμίας.

«Στο ημίχρονο αντί για 1-0 έγινε 0-1 και αυτό μας άγχωσε. Αλλά στο τέλος δείξαμε ότι το θέλαμε πολύ με μεγάλη προσπάθεια. Είναι ένας τελικός ακόμα. Το είχα πει ότι θα παιζόταν ως τελευταία αγωνιστική. Πάμε στη Νίκαια για να πάρουμε αυτό που πρέπει να πάρουμε απέναντι σε μια καλή ομάδα», είπε ο κόουτς Βόκολος. Η ομάδα του ανέβηκε στους 28 πόντους και παραμένει στο +2 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, σήμερα παίζει για δύο αποτελέσματα, τη βολεύει και η ισοπαλία, προκειμένου να μείνει στην κατηγορία. Θα υποβιβαστεί μόνο αν ηττηθεί. Είναι αήττητη στα τελευταία τέσσερα ματς (1-3-0), έχασε μόλις μια φορά στις τελευταίες πέντε εξόδους για το πρωτάθλημα (1-3-1).