* 21η αγωνιστική

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Δέκα βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Γουέστ Μπρομ στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λιντς (4-1 εντός έδρας), Ίπσουϊτς (2-1 εκτός έδρας) και Σουόνσι (2-1 εκτός έδρας), ενώ έμεινε στο «Χ» με την Μπρέντφορντ (1-1 εντός έδρας) τη Δευτέρα (3/12). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Μπαρνς στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 77’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΜακΛέοντ, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μαρκόντες. Στην αποστολή του προπονητή της Γουέστ Μπρομ, Ντάρεν Μόουρ, αναμένεται να βρίσκεται για το αποψινό ντέρμπι με την Άστον Βίλα ο Ρόμπσον Κάνου (ΕΠ). Σε αυτήν συμπεριλήφθηκε ο Σακό (ΕΠ). Τραυματίας είναι ο Μπάρτλεϊ (ΑΜ).

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Γουέστ Μπρομ και Μπρέντφορντ στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Γουέστ Μπρομ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Αήττητη παραμένει η Άστον Βίλα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Επικράτησε των Μπόλτον (2-0 εντός έδρας), Ντέρμπι (3-0 εκτός έδρας), Μπέρμιγχαμ (4-2 εντός έδρας) και Μίντλεσμπρο (3-0 εκτός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Νότιγχαμ Φόρεστ (5-5 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο τη Μίντλεσμπρο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσέστερ στο 20’.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 64’ ο Έιμπραχαμ διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Γουίλαν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Με δηλώσεις του ο προπονητής της Άστον Βίλα, Ντιν Σμιθ, αποκάλυψε πως ο Λάνσμπερι αναμένεται να μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για δύο βδομάδες. Τραυματισμό στον αστράγαλο αντιμετωπίζει ο Αντόμαχ, παραμένει νοκ άουτ ο Μπιάρνασον.

Προηγούμενο ματς: Η Άστον Βίλα επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 της Μίντλεσμπρο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Άστον Βίλα σε όλες τις διοργανώσεις.