* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Η Γκιόζτεπε μετρά τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες με μηδέν παθητικό απέναντι στην Ρίζεσπορ

* Στον πρώτο γύρο (11/12): Ρίζεσπορ – Γκιόζτεπε 3-1

ΓΚΙΟΖΤΕΠΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκαζιαντέπ. Στο 92’ προηγήθηκε η Γκιόζτεπε με τον Γιάχοβιτς, στο 96’ ισοφάρισε η Γκαζιαντέπ με τον Φιγκεϊρέδο και στο 90+9 ο Ντεμίρ αστόχησε (εσκεμμένα) σε πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Ο υποβιβασμός της μετά από 5 σεζόν επιβεβαιώθηκε και μαθηματικά στο Γκαζιαντέπ το προηγούμενο Σάββατο σε ένα ματς που έγραψε ιστορία και έγινε viral ανά τον πλανήτη.

Ελάχιστα δημιουργικά πράγματα από τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, απείλησε η Γκιόζτεπε από λάθος στο build up και είχε μεγάλες ευκαιρίες με τον φορ της στο χώρο στο δεύτερο μέρος. Ανύπαρκτη επιθετικά η Γκαζιαντέπ. Στις καθυστερήσεις έγιναν ιστορικά πράγματα, η Γκιόζτεπε σκόραρε σε φάση που ξεκίνησε από ελεύθερο του διαιτητή το οποιο έπιασε απροετοίμαστο τον γηπεδούχο τερματοφύλακα και στην σέντρα οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στον Φιγκεϊρέδο να ισοφαρίσει δίχως άμυνα. Στο τέλος των καθυστερήσεων η Γκαζιαντέπ κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο ο Ντεμίρ το έστειλε ηθελημένα άουτ!

Ο πόντος αυτός ήταν ο πρώτος της μετά από 10 σερί ήττες, σε όλες δέχθηκε 2 τουλάχιστον γκολ! Πρώτος πόντος και για τον κόουτς Τόμας στο τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα. Είχε προηγηθεί η εξαιρετική, τηρουμένων των συνθηκών, εμφάνιση στην Πόλη με τη Φενέρ, της οποία έβγαλε το λάδι για να την κερδίσει 2-0 από στατική φάση και πέναλτι.

Ηλεκτρισμένο αναμένεται το κλίμα σήμερα στο γήπεδο, με τους οπαδούς της ομάδας να προαναγγέλλουν γεμάτες κερκίδες με σκοπό να αποδοκιμάσουν διοίκηση και παίκτες.

Ο σχεδιασμός για τη δεύτερη κατηγορία έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετές εβδομάδες, με πυλώνες της ομάδας να πωλούνται, ενώ τις τελευταίες ημέρες έγιναν γνωστά τα ονόματα 8 ακόμη παικτών που θα αποχωρήσουν στο τέλος της σεζόν. Στα εναπομείναντα παιχνίδια η ομάδα θα καταρτιστεί από πολλούς παίκτες της Under-19 με τον Σερντάρ Σαμπουντσού, των ακαδημιών του συλλόγου, να αναλαμβάνει καθήκοντα πρώτου προπονητή.

Παράλληλα έσβησε το ενδιαφέρον αγοράς της ομάδας, με τον απερχόμενο πρόεδρο Σεπίλ να ενημερώνει ότι δεν υπάρχουν πλέον υποψήφιου επενδυτές.

ΓΚΙΟΖΤΕΠΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ και στα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-6) από τη Φενέρμπαχτσε. Μολις στο 1ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπαϊάνο της Ρίζεσπορ, ο Ρόσι έκανε το 0-1 στο 9’ και ο Ντουρσούν με δύο πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το 0-3. Ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 51’, ο Βαλένσια σκόραρε στο 65’ και ο Σανγκαρέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 76’.

Υποβιβασμένη και η Ρίζεσπορ, αλλά από τις ομάδες που γνώριζαν εδώ και καιρό το μοιραίο ήταν η πιο ανταγωνιστική και με εικόνα πραγματικής ομάδας, με μέλλον να επιστρέψει άμεσα στη μεγάλη κατηγορία.

Δεν φάνηκε αυτό στο 0-6 από τη Φενέρ την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά η κακή βραδιά φάνηκε στα 25 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα. Η Φενέρ βγάζει καθαρή ευκαιρία με την πρώτη κατεβασιά και στην απομάκρυνση ο Μπαϊάνο χτυπά εκτός φάσης αντίπαλο για μία από τις πιο γρήγορες αποβολές στην ιστορία του ποδοσφαίρου! Μετά η κατάσταση ξέφυγε, δεν είχε κουράγιο να αντιδράσει μετά το γρήγορο 0-1 και ταπεινώθηκε με βαρύ σκορ.

Ήταν απόλυτα ανταγωνιστική όμως στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια της, επικρατώντας μάλιστα με ανατροπή στο Ρίζε, των Τραμπζονσπόρ (3-2) και Κόνιασπορ (2-1)!

Παρελθόν από την ομάδα ο τεχνικός διευθυντής Τατάν, παραιτήθηκε μέσα στην εβδομάδα.

Τιμωρημένοι για το παιχνίδι στη Σμύρνη ο μπακ/χαφ Μπαϊάνο και ο στόπερ Χολμέν. Τραυματίες οι κεντρικοί μέσοι Μπόλντριν και Ποτούκ.