*10η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Γιουνγκ Μπόις – Σεν Γκάλεν 2-1

*GG & over 2,5 στα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Λουκέρνης. Ο Ελία άνοιξε το σκορ στο 15′, απάντησε τρία λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους ο Σουρπφ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ενσαμέ (90+5′).

Την γκέλα της Σερβέτ εκμεταλλεύτηκε η Γιουνγκ Μπόις την προηγούμενη βδομάδα, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα επικρατώντας της Λουκέρνης (2-1 εκτός). Συνολικά είχε το πάνω χέρι, αναγκάζοντας σε κάποιες σπουδαίες αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Γλίτωσε σε δύο περιπτώσεις να βρεθεί πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά, προτού “κλέψει” το “τρίποντο” με κεφαλιά του Ενσαμέ στις καθυστερήσεις. Οι “κιτρινόμαυροι” παραμένουν αήττητοι στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές (έξι νίκες, δύο ισοπαλίες), λαμβάνοντας υπόψη και την προηγούμενη σεζόν. Στις 4/5 τελευταίες κράτησαν το μηδέν στα μετόπισθεν.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από τη Βασιλεία. Μόλις στο 6′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Γκιγιεμενό, προτού ανατρέψουν τα δεδομένα οι Αμντουνί (15′) και Ζίγκι (17′ αυτ.). Στο 71′ ο Γκέρτλερ ισοφάρισε για τη Σεν Γκάλεν, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φινκ στο 83′.

Με άδεια χέρια επέστρεψε η Σεν Γκάλεν από την έδρα της Βασιλείας την προηγούμενη βδομάδα, γνωρίζοντα την ήττα με 3-2 λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Δεν κατάφερε να βάλει στοπ στην αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά της.

Ήταν η δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Ζίντλερ στο πρωτάθλημα, γνώρισε πέντε στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές (μία νίκη), λαμβάνοντας υπόψη και την προηγούμενη σεζόν. “Τρέχει” μία απογοητευτική παράδοση στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις: Μετά τη νίκη που πανηγύρισε τον Μάρτιο 2005 (3-2) σημείωσε επτά ισοπαλίες και 24 ήττες. Τιμωρημένοι είναι οι Μαγκλίκα και Στίλχαρτ, παραμένουν εκτός Σούμπερτ και Φον Μόος. Από ίωση ταλαιπωρείται ο Βίτζιγκ.