23η αγωνιστική

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ομόνοια – Απόλλων Λεμεσού 2-0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Πέδρο Μάρκες στο 28′, δέχθηκε την ισοφάριση στο 89ο λεπτό.

Αήττητος για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε ο Απόλλων Λεμεσού, σε ένα σερί όπου και μετράει μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν φιλοξενήθηκε από την Πάφο, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Πραγματοποίησε ένα αρκετά δυναμικό ξεκίνημα και ευτύχησε να πάρει τα ηνία στα μέσα του ημιχρόνου. Δέχθηκε αρκετή πίεση όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και παρότι έδειχνε να αντέχει, έκανε πέναλτι προς το φινάλε. Αν και απέκρουσε ο Δημητρίου, στην επαναφορά δέχθηκε την ισοφάριση.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το απρόσμενο 0-0 με την ΑΕΖ Ζακακίου, οπότε και είναι στο -5 από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ του πρωταθλήματος, τα οποία είναι πλέον και ο μοναδικός στόχος. Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στα επτά πιο πρόσφατα εντός της (0-2-5), στα 6/7 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Παραχώρησε δανεικό τον Γκόντσγουεϊ Ντόνιο στη Χάποελ Χαντέρα από το Ισραήλ. Εξέτισε την τιμωρία του πορτιέρο Λέουβενμπουργκ, από μυϊκό πρόβλημα ταλαιπωρείται ο Σκιέλβικ.

Απόλλων Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Φράνσον στο τρίτο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (45’+7, 70′).

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε μεσοβδόμαδα η Ομόνοια. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χέτιλ Ρέκνταλ φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, παίρνοντας τα ηνία με το “καλημέρα”, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ίδια. Υποχώρησε αρκετά στον αγωνιστικό χώρο και αφού δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου, ενώ μια στιγμή αμυντικής αδράνειας στο 70′ ήταν αρκετή για να δεχθεί την ανατροπή.

Δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνη που υπέστη κόντρα στην Πάφο (1-2 εντός), οπότε και είναι στην έκτη και τελευταία θέση των πλέι οφ, στο +5 από τον Απόλλων που ακολουθεί. Απέσπασε ένα βαθμό στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της, στις οποίες σκόραρε μια φορά.

Πάρα πολλές οι απουσίες που έχει να αντιμετωπίσει για ακόμη μια φορά, αν και επιστρέφουν οι Μπέζους και Μαρκίνιος Σιπριάνο.