*Στον πρώτο γύρο: Φράιμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-4

*GG & over 2,5 στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 1,5 ημίχρονο στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εκτός) με τη Χάιντενχαϊμ.

Σκούρα τα βρήκε η Ντόρτμουντ στην έδρα της σκληροτράχηλης Χάιντενχαϊμ, απ’ την οποία επέστρεψε με τον βαθμό της ισοπαλίας βάζοντας τέλος σε νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών. Μέχρι το 20′ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, στη συνέχεια οι “κιτρινόμαυροι” πήραν τα ηνία και βρήκαν δίχτυα με τον Μάλεν στο 26′, προτού το γκολ δεν μετρήσει ως οφσάιντ.

Συνέχισαν να πιέζουν στο δεύτερο ημίχρονο, αναγκάζοντας τον αντίπαλο πορτιέρο σε μεγάλη απόκρουση στο 86′. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε να την πάθουν από τον Σέσα που δεν κατάφερε να… φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα του Μάιερ. Η Ντόρτμουντ παραμένει αήττητη σε έξι αγωνιστικές (3-3-0) κρατώντας το μηδέν στις μισές από αυτές.

Δεν έχει ηττηθεί σε καμία από τις 35 τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσε βράδυ Παρασκευής (26-9-0): Η τελευταία σχετική ήττα χρονολογείται τον Ιανουάριο 2004 από τη Σάλκε (1-0). Στην ενδεκάδα αναμένονται οι Κόμπελ, Μπραντ και Ρόις που ξεπέρασαν την ίωση που τους ταλαιπωρούσε. Αμφίβολος παραμένει ο Σάντσο. Ελεύθερος έμεινε ο Μενιέ (ΑΜ) που μετακόμισε στην Τράμπζονσπορ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 5/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από την Στουτγκάρδη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Ουντάβ (3′) και Φούριχ (7′), μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κούμπλερ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μίτελστεντ στο 74′. Με δέκα αγωνίζονταν η Φράιμπουργκ από το 18′ (Ρελ).

Θύμα της εξαιρετικής Στουτγκάρδης έπεσε και η Φράιμπουργκ. Δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, πριν καν συμπληρωθούν 10′ στην αναμέτρηση. Το έργο της έγινε ακόμα πιο δύσκολο στο 18′ όταν έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ρελ.

Έφτασε κοντά στο 3-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Γκρέγκοριτς έπιασε την κεφαλιά, με τον Ρουώ να διώχνει πάνω στην γραμμή του τέρματος. Δεύτερη σερί ήττα για τους “Βραζιλιάνους του Μπράισγκαου”, πανηγύρισαν μία νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές (μία ισοπαλία) επί της Χόφενχαϊμ (3-2 εντός) στις 20 Ιανουαρίου. Υπό τις οδηγίες του Κρίστιαν Στράιχ γνώρισαν τις περισσότερες ήττες από την Ντόρτμουντ (17 σε 22 αναμετρήσεις / δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες) στην Μπουντεσλίγκα.

Στον 21ο αιώνα η Φράιμπουργκ επικράτησε μόλις μία φορά σε 15 εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσε την Παρασκευή (πέντε ισοπαλίες, εννέα ήττες) επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-0) τον Σεπτέμβριο 2010. Ο Γκρίφο έχει συμμετοχή στα 4/5 συνολικά γκολ της Φράιμπουργκ μέσα στο 2024 (δύο γκολ, δύο ασίστ). Την Πέμπτη (15/2) φιλοξενείται από τη Λανς για τα νοκ άουτ πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.