*Φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Αγγλία – Σενεγάλη.

*Θα αναμετρηθούν για δεύτερη φορά σε Μουντιάλ, έπαιξαν και το 1982 στον «μικρό» τελικό (νίκη 3-2 για την Πολωνία).

*Αήττητη η Γαλλία στα τελευταία εφτά ματς κόντρα στην Πολωνία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (3-4-0), έχασε τελευταία φορά το 1982! Δε δέχτηκε γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια εναντίον της Πολωνίας.

*Η Γαλλία μετρά πέντε παρουσίες στη φάση των «16» του Μουντιάλ μετά το 1986, πήρε την πρόκριση σ’ όλες!

*Ο Κιλιάν Εμπαπέ είχε τις περισσότερες τελικές προσπάθειες (16) και τελικές προσπάθειες στο στόχο (7) απ’ όλους τους παίκτες της Γαλλίας στα ματς του ομίλου.

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ

ΓΑΛΛΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Γαλλίας.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-1 κόντρα στην Τυνησία για το φινάλε της φάσης των ομίλων. Το γκολ ο Καζρί στο 58’. Κακή η εικόνα της Γαλλίας στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ του Γκριεζμάν ακυρώθηκε για οφ-σάιντ.

Δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρό δείγμα η εικόνα της στο τελευταίο ματς του ομίλου κόντρα στην Τυνησία, εκεί ο Ντιντιέ Ντεσάμπ προχώρησε σε σαρωτικό ροτέισον, με σκοπό να δώσει ανάσες στους βασικούς του. Δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Γιορίς, Ουπαμεκανό, Κουντέ, Ζιρού και Τ. Ερναντέζ, πήραν μειωμένο χρόνο συμμετοχής οι Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ και Ραμπιό. Τραγική η εικόνα της Γαλλίας στο πρώτο ημίχρονο, είχε αρκετά προβλήματα ανασταλτικά, δεν τα «πλήρωσε». Το γκολ των Τυνήσιων ήρθε στο 58’, με τον Καζρί να κάνει… κομμάτια την άμυνα των «τρικολόρ», που προσπάθησαν σπασμωδικά να αντιδράσουν στη συνέχεια, ισοφάρισαν στο φινάλε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφ-σάιντ (προέκυψαν διαμαρτυρίες).

Δεν άλλαξε κάτι στη βαθμολογία, καθώς η Γαλλία τερμάτισε πρώτη χάρη στις δύο πειστικές νίκες που πήρε κόντρα σε Αυστραλία (4-1) και Δανία (2-1). Σ’ αυτά τα δύο ματς έβγαλε συνολικά 43 τελικές προσπάθειες, είχε για κύριο εκφραστή τον Εμπαπέ, ίσως σε υπερβολικό βαθμό, τέτοιο που αν ο άσσος της Παρί «κλειστεί» καλά ή έχει μια κακή ημέρα, μοιάζει δύσκολο για τη Γαλλία να πιάσει το ίδιο υψηλά στάνταρ απόδοσης. «Όλοι μαζί κερδίσαμε τα πρώτα δύο ματς, όλοι μαζί χάσαμε το τελευταίο», είπε ο Ντεσάμπ, που πρόσθεσε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει στο ρόστερ ο Μπενζεμά, παρότι είναι δηλωμένος στην αποστολή και έχει αποθεραπευτεί.

«Η Πολωνία αμύνθηκε στα τρία ματς του ομίλου της, είναι κάτι που της αρέσει να κάνει και το κάνει εξαιρετικά. Αλλά δεν πρέπει να μείνουμε σ’ αυτό. Έχει ένα δυνατό «κορμό» παικτών, με εμπειρία από τέτοια ματς. Είναι μια άλλη διοργάνωση πλέον αυτή που ξεκινά. Προφανώς στόχος μας είναι να προκριθούμε και να φτάσουμε μέχρι το τέλος», είπε ο Ντεσάμπ. Χωρίς εκπλήξεις αναμένεται η ενδεκάδα, ο Κουντέ αναμένεται ξανά δεξιός μπακ, καθώς ο Παβάρ έχει «εξαφανιστεί» μετά την πρεμιέρα (δεν έπαιξε δευτερόλεπτο με Δανία και Τυνησία).

ΓΑΛΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 Goals τα 8/13 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Κέρδισε συνολικά 22 κόρνερ στα τρία ματς του ομίλου, δηλαδή περίπου 7.5 μέσο όρο.

*Αντίκρισε μόλις μια κίτρινη κάρτα στα τρία ματς του ομίλου (Κουντέ κόντρα στη Δανία).

Σούπερ προσφορά*, ΤΡΙΠΛΟ ΔΩΡΟ* στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΟΛΩΝΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Πολωνίας.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-2 κόντρα στην Αργεντινή στο τελευταίο ματς των ομίλων. Ο ΜακΆλιστερ το 1-0 στο 46’, το 2-0 έκανε ο Άλβαρες στο 67’. Καθολικά ανώτερη η Αργεντινή, έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, μπορούσε να φτάσει σε πιο ευρύ σκορ.

Προκρίθηκε από… θαύμα στα νοκ-άουτ, η κατάληψη της δεύτερης θέσης δε θεωρήθηκε ευρέως αποδεκτή ως δίκαιη, την πήρε στις λεπτομέρειες. Δεν «κατέβηκε» να παίξει ποτέ κόντρα στην Αργεντινή, το μοναδικό που την ενδιέφερε ήταν να μη δεχτεί πολλά γκολ, ο μόνος λόγος που αυτό τελικά επετεύχθη ήταν ο γκολκίπερ Τσέζνι. Ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους ήταν ανίκητος στο πρώτο ημίχρονο, απέκρουσε μέχρι και πέναλτι του Μέσι, κρατούσε «όρθια» την Πολωνία. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με γκολ για την Αργεντινή, από εκεί και έπειτα έκανε ό,τι ήθελε, έφτασε άνετα στο 2-0, η Πολωνία ήταν παντελώς ανήμπορη να απειλήσει.

Γνωρίζοντας ότι το Μεξικό κέρδιζε 2-0 και ήθελε ακόμη ένα γκολ, οι παίκτες του Μιχνίεβιτς ήταν παντελώς παθητικοί, καθώς η πρόκριση θα μπορούσε να κριθεί στις κίτρινες κάρτες, εκεί είχαν πλεονέκτημα. Τελικά οι Μεξικανοί δέχτηκαν γκολ στο φινάλε απ’ τη Σαουδική Αραβία και έτσι η Πολωνία τερμάτισε δεύτερη λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Μέτρια η γενικότερη παρουσία της, ξεκίνησε με το 0-0 κόντρα στο Μεξικό, εκεί είχε χαμένο πέναλτι με τον Λεβαντόφσκι, αλλά τίποτα περισσότερο, ήταν κακή κόντρα στη Σαουδική Αραβία, αλλά κέρδισε χάρη στην αποτελεσματικότητα της και τον Τσέζνι (απέκρουσε πέναλτι και αρκετές τελικές του αντιπάλου).

Μεγάλο πρόβλημα το χαμηλό επίπεδο στη δημιουργία, η Πολωνία κατέγραψε μόλις πέντε τελικές προσπάθειες εντός στόχου σε τρία ματς του ομίλου! «Είδαμε όσα δε δούλεψαν καλά κόντρα στην Αργεντινή, ξέρουμε τι πρέπει να βελτιώσουμε. Η Γαλλία βρίσκεται σε αντίστοιχο επίπεδο, διαθέτει πολύ γρήγορους παίκτες. Έψαξα να βρω τα μειονεκτήματα της, αλλά δεν τα κατάφερα! Σίγουρα όμως θα κάνει κάποια λάθη και πρέπει να είμαστε έτοιμοι να τα εκμεταλλευτούμε», είπε ο κόουτς Μιχνίεβιτς, ο οποίος δέχεται έντονη κριτική απ’ τα ΜΜΕ της χώρας του για την εικόνα που παρουσίασε η Πολωνία.

Βέβαια, την οδήγησε σε νοκ-άουτ φάση Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1986, ωστόσο αυτό συνέβη μάλλον συγκυριακά και όχι πειστικά. Αίνιγμα η ενδεκάδα.

ΠΟΛΩΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα εφτά τελευταία παιχνίδια της.

*Δέκα κίτρινες κάρτες στα τρία παιχνίδια της στον όμιλο του τρέχοντος Μουντιάλ, οι πέντε εις βάρος της Πολωνίας.

*Η Πολωνία κατέγραψε μόλις πέντε τελικές προσπάθειες εντός στόχου στα ματς του ομίλου, το 60% αυτών στο ματς με τη Σαουδική Αραβία (3/5).