24η αγωνιστική

*Η Έστερ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χέλσινγκμποργκ.

*Στον πρώτο γύρο: Χέλσινγκμποργκ – Έστερ 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 15′ με τον Βέστερμαρκ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (32′, 58′), εν τέλει ισοφάρισε με τον Χέρντονσον στο 88ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται η Έστερ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκτζιτς φιλοξενήθηκε από τη Λαντσκρόνα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Υπήρχε ισορροπία στο μεταξύ τους ματς, με την ίδια να προηγείται από νωρίς και να δέχεται προσωρινά την ανατροπή, πριν ισοφαρίσει εν τέλει προς το φινάλε. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με τη Βαστέρας (2-2 εντός), υποχώρησε στην τέταρτη θέση και είναι στο -1 από την τριάδα. Μια ήττα στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (3-1-1).

Έστερ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Αλ Χαμαβί στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χέλσινγκμποργκ, μετά και την ήττα 4-1 στην έδρα της Γκάις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στιούαρτ Μπάξτερ υποδέχθηκε την Εσκιλστούνα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις λεπτομέρειες και από ένα τέρμα στο φινάλε. Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε, ούσα στο -2 από τη ζώνη παραμονής. Αγνοεί το διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-2).