*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Λοριάν 4-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Σινγκό στο πρώτο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (αυτ. 27′, 60′), εν τέλει βρήκε την ισοφάριση με τον Μπακαγιόκο στις καθυστερήσεις. Αμφότερες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Λοριάν, μετά και την ήττα με 0-2 από τη Λυών. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, από την έδρα της οποίας έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας, μετά και το μεταξύ τους 2-2.

Αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και πήρε προβάδισμα με το “καλημέρα”, όταν μετά από προσπάθεια του Μπαμπά, η μπάλα βρήκε αρχικά στο δοκάρι και έπειτα σε αμυντικό, για να καταλήξει στα δίχτυα. Στα μέσα όμως του ημιχρόνου, δέχθηκε την ισοφάριση με δικό της αυτογκόλ, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια είδε την αντίπαλο να κάνει την ανατροπή. Δεν τα παράτησε όμως και δικαιώθηκε, σώζοντας το βαθμό στο φινάλε.

Μοιράζεται για την ώρα την 14η θέση με τη Μονπελιέ και προσπαθεί να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, ούσα για την ώρα στο +1 από την τελευταία τριάδα της κατηγορίας. Επικράτησε μια φορά στα οκτώ τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Αρκετές οι απουσίες που αντιμετωπίζει, ωστόσο γνώριμες, με τους Ταλμπί, Μπέντζαμιν Μεντί, Ιγκόρ Σίλβα, Ινοσέντ και Μπουσγάρ να παραμένουν εκτός όντες τραυματίες. Εκτίει τιμωρία ο Τοσίν, που αποβλήθηκε στο ματς του Πριγκιπάτου.

Λοριάν Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 67ο λεπτό, για να φτάσει στην ισοφάριση με τον Σατριάνο στο 79′.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, μετά και την ήττα με 1-0 από τη Λανς, η Μπρεστ δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Λιλ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το τελικό 1-1.

Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς σε όλη τη διάρκεια του, με την ίδια να βλέπει τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, μετά από προσπάθεια του Ντελ Καστιγιό. Είχε κάποιες ακόμη καλές στιγμές, ενώ δέχθηκε εξίσου φάσεις από τη φιλοξενούμενη. Ίδιο το σκηνικό και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Ήταν όμως αυτή που βρέθηκε πίσω λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, καθώς λίγο αργότερα έφτασε στην ισοφάριση, εκμεταλλευόμενη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα.

Συνεχίζει έτσι τις υψηλές πτήσεις στο φετινό πρωτάθλημα, ούσα για την ώρα στην τρίτη θέση της κατάταξης, στο -2 από τη δεύτερη Μονακό, η οποία έχει ωστόσο και παιχνίδι περισσότερο. Ηττήθηκε μια φορά στα επτά τελευταία παιχνίδια που έδωσε μακριά από την έδρα της, στα οποία είχε ακόμη τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

Μοναδική ουσιαστική απουσία είναι αυτή του τιμωρημένου Πιέρ Λε-Μελού, την ώρα που αποκλείστηκαν από την αποστολή οι Μαριγιά, Αμαβί και Καμπλάν.