* 32η αγωνιστική

* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπενφίκα μετρά τέσσερις σερί νίκες (δίχως να δεχθεί γκολ) επί της Φαμαλικάο και είναι αήττητη στα 12 τελευταία μεταξύ τους (9-3-0).

* Στο 1ο γύρο (29/12): Μπενφίκα – Φαμαλικάο 3-0

* Στο Κύπελλο (25/11): Μπενφίκα – Φαμαλικάο 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Εστορίλ. Ο Γκόμες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 34ο λεπτό.

Άκαρπο το κυριακάτικο ταξίδι στα προάστια της Λισαβόνας για τη “φάμα”, συμπλήρωσε “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2), αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι πλέον προτεραιότητα, ο κόουτς Εβαντζελίστα κάνει αξιολόγηση του ρόστερ για την επόμενη σεζόν.

Απείλησε στα 45 δευτερόλεπτα του ματς, αλλά η Εστορίλ ήταν πιο ζωηρή στο πρώτο ημίχρονο. Προειδοποίησε σε κόρνερ και πέτυχε το καθοριστικό γκολ με δύσκολο εναέριο πλασέ με τον πλέον ποιοτικό της παίκτη.

Στο δεύτερο μέρος η Φαμαλικάο είχε την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά όχι τις δημιουργικές λύσεις απέναντι σε κυνικό αντίπαλο. Το πρέσινγκ ψηλά δημιούργησε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία, την οποία ξόδεψε ο φορμαρισμένος στράικερ Κάντις.

“Ανεξάρτητα από το αν έχουμε λύσει το βαθμολογικό ζήτημα, έχουμε τη φιλοδοξία να μπαίνουμε πάντα για να κερδίζουμε. Ο στόχος μας είναι να τελειώσει η σεζόν με αξιοπρέπεια. Θέλουμε να παίξουμε στα ίσια με την Μπενφίκα.” δήλωσε ο κόουτς Εβαντζελίστα.

Εξέτισαν τιμωρίες κι επιστρέφουν πιθανώς στο αρχικό σχήμα οι Ντε Χάας (στόπερ), Σα (μέσος), άδειασε το απουσιολόγιο.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Μπράγκα. Ο Όρτα (28’) άνοιξε το σκορ για την Μπράγκα, αλλά οι Λεονάρντο (71’, 90+5’), Νέρες (85’) γύρισαν το ματς για την Μπενφίκα. Στο 89’ αποβλήθηκε ο Γκόμεθ της Μπράγκα.

Δεν έθελξαν οι “αετοί” στο δυνατό τεστ του προηγούμενου Σαββάτου, βρήκαν όμως την λύση στο φινάλε, διατήρησαν μόνο μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο κι έχουν το χρέος να πιέσουν μέχρι αυτές να εξαντληθούν.

Η Μπενφίκα είχε δοκάρι νωρίς σε στατική φάση, αλλά η Μπράγκα ήταν ζωηρή στις μεταβάσεις. Έτσι πήρε προβάδισμα κι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ντουμπλάρει το προβάδισμά της.

Ο Άουρσνες απέτυχε να απαντήσει εξ επαφής στο κλείσιμο του ημιχρόνου και μέχρι την στατική φάση της ισοφάρισης οι απειλές των Λουζιτανών ήταν περιορισμένες. Δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή του σκόραρε ο Λεονάρντο, ο οποιος δεν έχει δικαιολογήσει ακόμα τη μεταγραφή του. Σε μετάβαση χτύπησε η Μπενφίκα για την ανατροπή, με μία ακόμη (10η) ασίστ του Ντι Μαρία, ο οποίος κέρδισε και την αποβολή που ουσιαστικά τέλειωσε το ματς.

“Παρατήρησα την αρνητική ατμόσφαιρα από κάποιους, η πλειοψηφία των οπαδών της Μπενφίκα είναι φυσικά απογοητευμένη από την πιθανότητα να μην είναι πρωταθλητές. Ωστόσο, έχουμε κάνει καλή δουλειά τα τελευταία χρόνια.” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ.

Δεν αγωνίστηκε στο προηγούμενο ο Νέβες (μέσος) λόγω χτυπήματος στο πρόσωπο, αναμένεται να επιστρέψει στην 11αδα απόψε. Νέο πρόβλημα ο μυϊκός τραυματισμός του Μπα (δεξί μπακ), δεν θα ταξιδέψει μαζί με τους ήδη τραυματίες Αραούζο (στόπερ), Μπερνάτ (αρ. μπακ).