*8η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πλατένσε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 42′ με τον Οσόριο, για να δεχθεί εν τέλει την ισοφάριση στο 62ο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Βελέζ Σάρσφιλντ, μετά και το διπλό επί της Ταγιέρες (1-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, στο ντεμπούτο του Ρικάρντο Γκαρέκα, υποδέχθηκε την Πλατένσε, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου, όπου καμία από τις δυο πλευρές δεν απείλησε ιδιαιτερα. Στάθηκε αρκετά άτυχη στο γκολ της ισοφάρισης, το οποίο προήλθε από 25 μέτρα με τη μπάλα να κοντράρει κιόλας, ενώ στην πορεία δεν ήταν ικανή για το κάτι παραπάνω.

Κάπως έτσι, έφτασε και τους εννέα βαθμούς και βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Αρκετά σοβαρός ο τραυματισμός του Χουάν Ιγκνάσιο Μέντες, θα απουσιάσει για τους επόμενους δυο μήνες. Κανονικά στην αποστολή ο Λούκας Χάνσον, παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισε.

Βελέζ Σάρσφιλντ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Τίγκρε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 63′ με τον Μασιέλ, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 78′ με τον Σοράιρε.

Από ένα αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων προέρχεται από την πλευρά της η Σεντράλ Κόρδοβα, στο οποίο και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λεονάρντο Μαντελόν υποδέχθηκε την Τίγκρες, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς η ίδια ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο. Σπατάλησε βέβαια αρκετά ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι να καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Αν ήταν πιο εύστοχη, το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Έφτασε έτσι τους οκτώ βαθμούς και προσπαθεί να ανέβει στην κατάταξη, ούσα παράλληλα στο -1 από την αποψινή της αντίπαλο. Σε τρεις εξόδους μέχρι τώρα, απέσπασε δυο ισοπαλίες, ενώ είχε και μια ήττα. Μακροχρόνια τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει.