7η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες, μετά και τον Οκτώβριο του 2000.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (19′, 59′), για να μειώσει απλά με τον Γκέφβερτ στο 63ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτέλεσμα για τη Βαστέρας, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε κόντρα στη Μιάλμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον φιλοξενήθηκε από τη Χάμαρμπι, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Είχε πολύ κακή παρουσία στο παιχνίδι και αφού βρέθηκε πίσω από νωρίς, είδε την αντίπαλο να έχει την πρωτοβουλία μέχρι την ανάπαυλα, για να βρει και δεύτερο τέρμα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Μείωσε άμεσα και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, πίεσε για το κάτι παραπάνω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Έφτασε έτσι τις πέντε ήττες μετά και τις έξι πρώτες στροφές, οπότε και με τρεις βαθμούς μέχρι τώρα, παραμένει χαμηλά στην κατάταξη. Δεν έχουν αναφερθεί πιθανές απουσίες για το σημερινό παιχνίδι.

Βαστέρας Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Μάλμε, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 71′, για να ισοφαρίσει οκτώ λεπτά μετά με τον Χούμετ. Ηττήθηκε στα διαδικασία των πέναλτι με 4-1.

Με άδεια χέρια επέστρεψε από το Μάλμε, η Τζουργκάρντεν. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα των Μπέργκστραντ-Λάγκερλεφ αντιμετώπισε την ομώνυμη ομάδα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, σε κανονικά διάρκεια και παράταση. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα τους, με την ίδια να έχει άμεση απάντηση στο τέρμα που την έβαλε πίσω στο σκορ. Έλυσαν έτσι τις όποιες διαφορές τους στη “ρώσικη ρουλέτα”, όπου αστόχησε στα 3/4 πέναλτι που εκτέλεσε και ηττήθηκε με 4-1.

Στρέφει έτσι την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, όπου την περασμένη αγωνιστική επικράτησε με 1-0 της Γκάις, επιστρέφοντας έτσι στις επιτυχίες μετά τις δυο ήττες από ΑΪΚ (2-0 εκτός) και Μάλμε (0-1 εντός). Βρίσκεται στο -8 από την κορυφή, μετά τις έξι πρώτες στροφές. Παραμένει τιμωρημένος ο εξτρέμ Ενγκουέν, που θα υπολογίζεται και πάλι μετά τις 13 Μαΐου, ενώ συμπλήρωσε κάρτες και ο Σάμποβιτς.