* Ο Νούνο έχει ρεκόρ 2-3-1 απέναντι στον Έμερι, είναι αήττητος (1-2-0) στην Πρέμιερ Λιγκ.

* Η Άστον Βίλα τρέχει επί μέρους εντός έδρας ρεκόρ 7-6-1 απέναντι στην Φόρεστ και είναι αήττητη στο Villa Park από το 1994.

* Η Φόρεστ δεν έχει κερδίσει μέσα/έξω την Άστον Βίλα σε μία σεζόν από το 1985.

* Στον 1ο γύρο (05/11): Φόρεστ – Άστον Βίλα 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-2) επί της Φούλαμ. Ο Γουότκινς σκόραρε δις (23’, 56’) για την Άστον Βίλα και ο Μουνίς (63’) μείωσε για τη Φούλαμ.

Οξύμωρο το πρώτο κομμάτι του 2024 για τους villans, το εντός έδρας αήττητο σερί (16-1-0) που έτρεχαν στην Πρέμιερ Λιγκ έχει σταματήσει με τρεις διαδοχικές ήττες και 8 γκολ παθητικό, ενώ στα 5 ταξίδια του νέου έτους δεν έχασαν (3-2-0) και δέχθηκαν μόλις ένα γκολ!

Το περασμένο Σάββατο έφτασαν τις 10 σερί νίκες απέναντι σε Λονδρέζους, με τον Γουότκινς να πετυχαίνει 7 γκολ στα ισάριθμα τελευταία ταξίδια στην πρωτεύουσα!

Με repress και κλέψιμο στο ύψος της αντίπαλης περιοχής δημιουργήθηκε η φάση του 0-1, ακολούθησε εντυπωσιακό δοκάρι του Μπέιλι και οριακά ακυρωθέν τέρμα της σε στατικό. Η Φούλαμ απείλησε σε κόρνερ, πριν κλείσει το ημίχρονο με χαμένο τετ α τετ του Τίλεμανς. Από κάθετη συνεργασία προέκυψε το 0-2 για το 18ο γκολ του Γουότκινς στην σεζόν, αλλά η Φούλαμ εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία για την άμεση μείωση και απείλησε με ισοφάριση στο τελευταίο 20λεπτο, με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ στις καθυστερήσεις (1.55 – 1.61 xGoals).

Σκόραρε στα 23 από τα 26 τελευταία παιχνίδια της στην Πρέμιερ Λιγκ, το ένα εκ των τριών “στείρων” ήταν αυτό του πρώτου γύρου στο Νότιγχαμ.

“Τους σέβομαι πολύ, τον προπονητή και τους παίκτες. Ήταν πολύ, πολύ ανταγωνιστικοί στον 1ο γύρο. Θα είναι δύσκολο το παιχνίδι, αλλά είμαστε έτοιμοι κι ενθουσιασμένοι.” δήλωσε ο κόουτς Έμερι και παράλληλα ενημέρωσε ότι κανείς εκ των τραυματιών δεν επιστρέφει.

Εκτός λοιπόν οι Κόνσα (στόπερ/μπακ), Κάρλος (στόπερ), Ντουράν (φορ) και οι μακροχρόνια τραυματίες Καμαρά (μέσος), Μινγκς (στόπερ), Μπουενδία (μέσος).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Γουέστ Χαμ. Ο Αβονίγι (45+5’) άνοιξε το σκορ, στο 71’ η Γουέστ Χαμ έμεινε με 10 παίκτες και ο Χάντσον-Οντόι (90+4’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Χρειάστηκε να φτάσουμε μέσα Φλεβάρη για να πετύχει την 1η νίκη του 2024 η Φόρεστ, με την οποία πήρε βαθμολογική ανάσα για το +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μετά από 13 παιχνίδια Πρέμιερ Λιγκ κράτησε ανέπαφη την εστία της, προηγούμενη φορά που τα κατάφερε ήταν στο 2-0 της 5ης Νοεμβρίου απέναντι στον σημερινό αντίπαλο.

Πέρα για πέρα δίκαιη η επικράτηση του περασμένου Σαββάτου απέναντι σε μία παραπαίουσα Γουέστ Χαμ που παρότι ολοκλήρωσε το ματς με περισσότερη κατοχή (48-52%) δεν είχε καθαρή ευκαιρία (2.82 – 0.50 xGoals).

Ο θηριώδης Αβονίγι χρησιμοποίησε έξυπνα τον όγκο του για να ανοίξει το δρόμο της νίκης στο κλείσιμο του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος η Φόρεστ έκανε θραύση στις μεταβάσεις, ξοδεύοντας πολλές ευκαιρίες/προϋποθέσεις για να τελειώσει το ματς, ως τις καθυστερήσεις. “Σέρβιρε” για το 2-0 ο Ελάνγκα φτάνοντας τις 6 συνεισφορές (G/A) στις ισάριθμες τελευταίες συμμετοχές του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια πρωταθλήματος πλέον με το Νούνο στον πάγκο, 15 γκολ σύνολο σε 8 ματς, αλλά το ανασταλτικό πρόβλημα στις στατικές φάσεις δεν έχει λυθεί, παραμένει η άμυνα με τα περισσότερα γκολ παθητικό από κόρνερ/φάουλ.

Άσχημη η παράδοση όταν ταξιδεύει για να αντιμετωπίσει ομάδες που βρίσκονται εντός πρώτης 4αδας, όπως σήμερα, στα 23 τελευταία ανάλογα παιχνίδια έχει γνωρίσει 21 ήττες, 15 σερί, με τελευταία επικράτηση στο Old Trafford το 1994.

Με προβλήματα τραυματισμών επέστρεψαν από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής οι Άινα (μπακ), Μπολί (στόπερ), Σανγκαρέ (μέσος) και δεν θα ταξιδέψουν στο Μπέρμιγχαμ, όπως και ο Γουντ (φορ). Μπήκε στις προπονήσεις ο Μοντιέλ (δεξί μπακ), ερωτηματικό αν θα συμπεριληφθεί.