*3η αγωνιστική των ομίλων.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Δεν έχει ισοπαλία ο Ολυμπιακός κόντρα σε γερμανικές ομάδες, έχει ρεκόρ 5-0-10! Κάκιστη η παράδοση του επί γερμανικού εδάφους, έχει μια νίκη και έξι ήττες με επιμέρους σκορ 3-13!

*3/3 νίκες έχει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κόντρα σε ελληνικές ομάδες, οι δύο εναντίον του ΠΑΟΚ, η μία κόντρα στον Ηρακλή.

*Στο 4-2-5 το ρεκόρ του Ολυμπιακού στα τελευταία 11 εκτός έδρας ματς στο Γιουρόπα Λιγκ, σκόραρε στα 8/11!

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν έχει καταφέρει να ηρεμήσει, πήγε στη διακοπή μετά από σπουδαία νίκη στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν, όμως γύρισε με ήττα και απογοητευτική εμφάνιση κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου. Τραγική στο πρώτο ημίχρονο, το σχήμα με τρεις στόπερ δε δούλεψε για τον Γκλάσνερ, που είδε την ομάδα του να δέχεται γκολ και να κάνει πολλά λάθη, θα μπορούσε να έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά. Άλλαξε τον σχηματισμό ο Γκλάσνερ στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε 4-4-2, η ομάδα του ήταν πολύ βελτιωμένη, ωστόσο πέρα απ’ το γκολ του Πασιένσια στο 78’, δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Δίκαιη ήττα.

“Φταίμε όλοι για την ήττα, δεν το ρίχνω μόνο στους παίκτες. Και εγώ ήμουν πολύ κακός, θα μπορούσα να έχω επέμβει νωρίτερα στο παιχνίδι”, είπε ο κόουτς Γκλάσνερ, που ήταν εκνευρισμένος μετά το ματς όταν ρωτήθηκε για τις αποφάσεις του για τον σχηματισμό. Ήταν η πρώτη ήττα για την Άιντραχτ μετά τα μέσα Αυγούστου, έκτοτε είχε ρεκόρ 2-6-1 σ’ όλες τις διοργανώσεις, δεν ικανοποιεί με τις επιδόσεις της, μετρά μόλις 8 πόντους και καταλαμβάνει την 14η θέση, είναι μόλις στο +2 απ’ τη ζώνη των μπαράζ.

Στο Γιουρόπα Λιγκ τώρα, στην πρεμιέρα έμεινε στο εντός έδρας “Χ” με 1-1 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, σε παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε ηττηθεί (ο αντίπαλος έχασε πέναλτι στη λήξη της αναμέτρησης), ενώ συνέχισε με το εκτός έδρας 1-0 επί της Άντβερπ, με τέσσερις πόντους είναι στη δεύτερη θέση και το +3 απ’ τη Φενέρμπαχτσε. Διαθέσιμος ο Ρόντε, για πρώτη φορά μετά την εγχείρηση στην οποία υποβλήθηκε.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου. Στο 7’ το 0-1 απ’ τον Ρίχτερ, το 0-2 έκανε ο Εκέλενκαμπ στο 63’. Μείωσε η Άιντραχτ στο 78’ με πέναλτι του Πασιένσια στο 78’. Πολύ καλύτερη η Χέρτα στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε η Άιντραχτ στο δεύτερο, πίεσε στο φινάλε, όμως δεν άξιζε να πάρει κάτι.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan).

*Under 2.5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πέρασε απ’ τα Ιωάννινα την Κυριακή, πήρε δύσκολη νίκη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Μπορεί να προηγήθηκε στο 17’ με την γκολάρα του Αγκιμπού Καμαρά, ωστόσο η γενικότερη εικόνα του δεν ήταν καλή, κάτι που μάλιστα ανάγκασε τον κόουτς Μαρτίνς να παραδεχτεί: “Η ευθύνη είναι δική μου για το πρώτο ημίχρονο, η στρατηγική μου δεν έγινε πράξη”. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι απ’ το πουθενά, ισοφάρισε και έφτασε κοντά στην ισοπαλία, ωστόσο το 1-2 του Ελ Αραμπί στο 84’ χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, σε μια κατά βάση μέτρια εμφάνιση.

Ικανοποιημένος μόνο απ’ την επιστροφή της ομάδας του στην κορυφή της βαθμολογίας ο Πορτογάλος προπονητής, περίμενε κάτι καλύτερο απ’ τους περισσότερους παίκτες του. Επέστρεψε στις επιτυχίες η ομάδα του Πειραιά, ερχόταν απ’ το εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό, είχαν προηγηθεί πέντε σερί νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, η μία εκ των οποίων το σπουδαίο 3-0 επί της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, στην πρεμιέρα επικράτησε δύσκολα 2-1 της Αντβέρπ.

Δεν έπαιξαν βασικοί οι Εμβιλά και Ελ-Αραμπί, ενώ δεν πήραν καθόλου χρόνο οι Κούντε, Καρμπόβνικ και Ανδρούτσος, άπαντες είναι υποψήφιοι για το βασικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Αγκιμπού Καμαρά το 0-1 στο 17’, ισοφάρισε με πέναλτι ο Εραμούσπε στο 61’. Το 1-2 έκανε ο Ελ-Αραμπί στο 84’. Ζόρικη νίκη για τον Ολυμπιακό, που ήταν μέτριος στο πρώτο ημίχρονο, βελτιωμένος στο δεύτερο.