*Νοκ-άουτ παιχνίδι για τη φάση των “16” του Κόπα Άφρικα, το οποίο διεξάγεται στην Αίγυπτο. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Σημειώθηκε under 2,5 & NG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Αιγύπτου με αντίπαλο τη Νότια Αφρική σε όλες τις διοργανώσεις.

Αίγυπτος – Νότια Αφρική στην Betshop | +21

ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ιδιαίτερα εντυπωσιακή χαρακτηρίζεται η πορεία της διοργανώτριας Αιγύπτου στο Κόπα Άφρικα, στις τρεις αγωνιστικές που έδωσε για τον 1ο όμιλο πανηγύρισε ισάριθμες νίκες (5-0 τα γκολ). Πιο συγκεκριμένα, επικράτησε των Ζιμπάμπουε (1-0), Κονγκό (2-0) και Ουγκάντας (2-0). Με αντίπαλο την τελευταία στις 30 Ιουνίου ο Μοχάμεντ Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 36′, προτού ο Αχμέντ Ελ Μοχαμάντι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “φαραώ” φαντάζουν ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για κατάκτηση του τίτλου, κάτι που έχουν πετύχει επτά φορές στο παρελθόν. Πριν από δύο χρόνια βρέθηκαν στον τελικό, ωστόσο γνώρισαν την ήττα με 2-1 από το Καμερούν. “Παρακολουθήσαμε τις αναμετρήσεις της Νότιας Αφρικής στον όμιλο, πρόκειται για μία ομάδα με καλά στοιχεία. Είμαστε ψυχολογικά έτοιμοι για τη μεταξύ μας αναμέτρηση, βελτιωνόμαστε όλο και περισσότερο. Υπάρχει μεγάλη πίεση, κάτι που είναι απόλυτα λογικό μιας και είμαστε η διοργανώτρια ομάδα”, είπε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Αιγύπτου, Χαβιέ Αγκίρε.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-0 της Ουγκάντας.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ Στατιστικά

*Σημειώθηκε NG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

*Γνώρισε μόλις μία ήττα στα έντεκα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Σημειώθηκε under 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τα χίλια ζόρια, ως καλύτερη 3η ομάδα προκρίθηκε από τον 4ο όμιλο στη φάση των “16” του Κόπα Άφρικα η Νότια Αφρική, συγκεντρώνοντας συνολικά τρεις βαθμούς (1-0-2/ 1-2 τα γκολ). Επικράτησε της Ναμίμπια (1-0), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ακτής Ελεφαντοστού (1-0) και του Μαρόκου (1-0). Κόντρα στο τελευταίο τη Δευτέρα (1/7) το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπουσουφά με τη συμπλήρωση των 90′.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός των “μπαφάνα μπαφάνα”, Στούαρτ Μπάξτερ, υπογράμμισε πως η αναμέτρηση με τη διοργανώτρια Αίγυπτο μπορεί να …ξυπνήσει τους ποδοσφαιριστές του από την κακή πορεία που πραγματοποιούν στο Κόπα Άφρικα. “Πρόκειται για μία σπουδαία πρόκληση, όλοι μας την περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία. Θα αγωνιστούμε κόντρα στη διοργανώτρια σε ένα εχθρικό περιβάλλον, για αυτό οφείλουμε να σηκώσουμε ανάστημα”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο 65χρονος Άγγλος προπονητής.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από το Μαρόκο.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ Στατιστικά

*Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Σημειώθηκε NG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.