* Η ΑΕΚ Λάρνακας σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η ΑΕΚ Λάρνακας είναι αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Η ΑΕΚ Λάρνακας κέρδισε τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Ο Απόλλων Λεμεσού είναι αήττητος στα εννιά τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Τον άτυπο τίτλος της πρωταθλήτριας χειμώνα κατάφερε να κατακτήσει η ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία οδηγήθηκε στην διακοπή του πρωταθλήματος όντας στην κορυφή, αφού στο τελευταίο παιχνίδι της κατάφερε να περάσει εύκολα με σκορ 3-0 από την έδρα της Καρμιώτισσας. Χωρίς να εντυπωσιάσει ή να πιάσει τρομακτικά επίπεδα απόδοσης, η ΑΕΚ έδινε την αίσθηση πως είναι απόλυτα κυρίαρχη στο παιχνίδι και βοηθήθηκε από το γεγονός πως άνοιξε το σκορ στο 16’. Παρά το γεγονός, πάντως, πως δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους φιλότιμους γηπεδούχους, τα άλλα δύο τέρματα της τα πέτυχε μόλις στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, εξασφαλίζοντας βεβαίως και τη νίκη.

«Αυτό που κρατάμε από το παιχνίδι είναι το τρίποντο μέσα σε δύσκολες καιρικές συνθήκες. Στους δύο τελευταίους αγώνες μακριά από την έδρα μας χάσαμε βαθμούς και από τη στιγμή που σήμερα τους πήραμε όλους, δε μπορούμε παρά να ήμαστε ευχαριστημένοι. Η στήριξη του κόσμου μας ήταν σημαντικά ιδιαίτερα σε τόσο κρύο. Από την πλευρά μας θα δούμε την αποκατάσταση των τραυματιών μας ώστε να συνεχίσουμε να παλεύουμε για τους στόχους μας». Στο μεταγραφικό μέτωπο στην ομάδα της Λάρνακας είναι δεδομένο πως αναζητούν έναν παίκτη που θα καλύψει το κενό που έχει αφήσει ο Τομάς (Μέσος, 8/2). Εκτός αποστολής, επίσης, είναι ο χρήσιμος Μουρίγιο (Αμυντικός, 10/1), ενώ αντίθετα επιστρέφουν οι Γκαρίδο (Αμυντικός, 9/0) και Χαραλαμπίδης (Επιθετικός, 13/2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Καρμιώτισσας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Κέρδισε τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (Παίξτο στην Interwetten).

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπρου (Κλικ εδώ)

Το ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ παίζει στην Interwetten

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Αυτό που φάνταζε ως χρέος του πριν τον αγώνα έκανε ο Απόλλων Λεμεσού στην τελευταία του αγωνιστική υποχρέωση για το 2016 καταφέρνοντας να επικρατήσει 2-1 εντός έδρας απέναντι στην ΑΕ Ζακακίου και διατήρησε έτσι τη μερική επαφή με την κορυφή της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος η επιθετική του δραστηριότητα περιορίστηκε από τους φιλότιμους φιλοξενούμενους, αλλά η ορμή με την οποία μπήκε στον αγώνα μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν τέτοια, που δεν επέτρεψε στην ΑΕΖ να σταθεί εμπόδιο. Στο 57’ ο Απόλλων κατάφερε να ανοίξει το σκορ αλλά τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά αντέδρασε ψύχραιμα, άσκησε μεγάλη πίεση και μετά από δύο δοκάρια, κατάφερε να σκοράρει στο 75’ κατακτώντας το πολύτιμο τρίποντο.

«Μέχρι το τελευταίο λεπτό η ομάδα προσπάθησε να παίξει καλό ποδόσφαιρο και να δημιουργήσει φάσεις. Ευτυχώς κερδίσαμε το παιχνίδι, κάναμε αρκετές φάσεις αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό όπως το προηγούμενο παιχνίδι. Αυτό που με χαροποίησε πιο πολύ ήταν ότι στη διάρκεια που θέλαμε βοήθεια μας την έδωσε ο κόσμος. Πρέπει όλοι μαζί να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την ομάδα να πάει όσο καλύτερα γίνεται» δήλωσε ο τεχνικός Αυγουστή. Στο διάστημα της διακοπής ο Απόλλων απέκτησε τον αμυντικό Μάριο Σέρτζιο από τον ΑΠΟΕΛ, αλλά και τον Σεμέδο από το Πράσινο Ακρωτήρι. Στην αποστολή του επιστρέφουν από τιμωρία οι Ρομπέρζ (Αμυντικός, 13/0), Βάλε (Τερματοφύλακας, 14/0) και Σακέτι (Μέσος, 13/0), αλλά απουσιάζουν ξανά οι Μακρίδης (Μέσος, 2/0), Ντουντού (Αμυντικός, 2/0), Βασιλείου (Μέσος, 9/0) και Γκιέ (Επιθετικός, 12/5).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕ Ζακακίου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Είναι αήττητος στα εννιά τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.