*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται ξανά έπειτα από 22 χρόνια! Έπαιξαν τελευταία φορά τον Απρίλιο του 2000 στο πλαίσιο της Τσάμπιονσιπ.

ΣΟΥΪΝΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τεράστια πρόκληση, την πιο μεγάλη της χρονιάς, έχει μπροστά της η Σουίντον σήμερα, γνωρίζει ότι οφείλει να κάνει τεράστια υπέρβαση κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, έστω κι αν ο αντίπαλος έχει πολλές απουσίες. Το προηγούμενο Σάββατο γύρισε στις νίκες με το ευρύ 5-2 κόντρα στη Νορθάμπτον, τρίποντο που χρειαζόταν μετά από τρεις αγωνιστικές χωρίς να κερδίσει. Μέτρια η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε στο 1-1, ωστόσο στο δεύτερο μέρος, παρότι δέχτηκε γρήγορα το 1-2, έκανε μια απ’ τις πιο γεμάτες εμφανίσεις της χρονιάς, σκόραρε τέσσερις φορές σε 14 τελικές προσπάθειες και επικράτησε με το εμφατικό 5-2.

Επιστροφή στις επιτυχίες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2), ανέβηκε στους 37 πόντους και καταλαμβάνει την 5η θέση της League Two, στο -2 απ’ την τριάδα, που δίνει απευθείας άνοδο. Μέχρι στιγμής στο Κύπελλο απέκλεισε εκτός έδρας τις Κρου (0-3) και Ουόλσολ (1-2). «Ξέρουμε ότι δε θα έχουμε την κατοχή, αλλά πρέπει να βρούμε τρόπους να απειλήσουμε. Δε γίνεται να αμυνόμαστε συνέχεια. Πρέπει να κάνουμε την τέλεια εμφάνιση», είπε ο κόουτς Γκάρνερ για τη σημερινή μάχη. Διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς Τζέικ Ο’ Μπράιεν (Αμυντικός, δανεικός από Κρίσταλ Πάλας), χτύπησε ο κομβικός χαφ Πέιν, αμφίβολος ο μέσος Γουίλιαμς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-2 επί της Νορθάμπτον για το πρωτάθλημα. Ο ΜακΚίρντι το 1-0 στο 28’, ισοφάρισε ο Χόσκινς στο 37’, το 1-2 ήρθε στο 50’ απ’ τον Γκάθρι. Στο 51’ και το 55’ άλλα δύο γκολ απ’ τον ΜακΚίρντι για το 3-2, ο Σίμπσον έκανε το 4-2 στο 60’ και ο ΜακΚίρντι στο 66’ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

ΣΟΥΪΝΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/9 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις (δες το στη betshop).

*Έρχεται από 6/9 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στο εκτός έδρας ντέρμπι της Πρωτοχρονιάς κόντρα στην Άρσεναλ, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε! Κέρδισε καθαρά συγκυριακά, αποκλειστικά επειδή ο αντίπαλος δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, το σκορ θα μπορούσε να ήταν 2-0 ή 3-0 υπέρ των Λονδρέζων στο πρώτο ημίχρονο. Μέχρι την αποβολή του Γκάμπριελ η Σίτι δεν υπήρχε στο γήπεδο, είχε ισοφαρίσει από ανόητο πέναλτι του Τσάκα και βρήκε το 1-2 στις καθυστερήσεις σε μια «ανακατωσούρα» στην αντίπαλη περιοχή. Παντελώς άδικη νίκη.

«Ήμασταν απίστευτα κουρασμένοι. Η Άρσεναλ ήταν καλύτερη αλλά αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο», είπε ο Γουαρδιόλα. Ακόμη μια νίκη για την ομάδα του, ήταν η έκτη διαδοχική σ’ όλες τις διοργανώσεις, η 11η σερί για τους «πολίτες» στο πλαίσιο της Πρέμιερ Λιγκ, έχουν ρεκόρ 13-0-1 στις τελευταίες 14 αγωνιστικές. Με 53 πόντους η Σίτι παραμένει στην κορυφή, είναι στο +10 απ’ την Τσέλσι και στο +11 απ’ τη Λίβερπουλ, έχει όμως ένα ματς περισσότερο απ’ τους κόκκινους.

Χθες έγινε γνωστό ότι ο Γουαρδιόλα και ο βοηθός του, Λίγιο, είναι θετικοί στον Covid-19, στο σημερινό ματς την ομάδα θα καθοδηγήσει ο συνεργάτης του Καταλανού κόουτς, Ροδόλφο Μπορέλ. Το πρόβλημα στους «πολίτες» είναι τεράστιο, μετρούν 21 άτομα που έχουν προσβληθεί από τον ιό, εκ των οποίων τα 14 αφορούν το προσωπικό και μέλη του τιμ και τα επτά ποδοσφαιριστές. «Είναι η πιο εύκολη ενδεκάδα που θα έχουμε αποφασίσει ποτέ. Απλά θα παίξουν όσοι είναι διαθέσιμοι. Δεν έχουμε πολλούς περισσότερους!», είπε ο Μπορέλ χθες. Δεν έγιναν γνωστό ποιοι παίκτες λείπουν, πάντως εναντίον της Άρσεναλ δεν έπαιξαν λόγω του ιού οι Φόντεν και Ζιντσένκο. Στο Κόπα Άφρικα ο Μαχρέζ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Άρσεναλ για την Πρέμιερ. Το 1-0 ο Σάκα στο 31’, ισοφάρισε ο Μαχρέζ με πέναλτι στο 57’. Το 1-2 έκανε ο Ρόδρι στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 59’ η Άρσεναλ λόγω της αποβολής του Γκάμπριελ. Ανώτερη η Άρσεναλ όσο έπαιζε με 11 παίκτες, άξιζε τη νίκη και τουλάχιστον την ισοπαλία.