*Goal/Goal τα 14/16 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκέφλε – Χέλσινγκμποργκ 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χέλσινγκμποργκ, βάζοντας τέλος στο αήττητο των τριών αγώνων που “έτρεχε”. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στιούαρτ Μπάξτερ φιλοξενήθηκε από την Έστερσουντ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ωστόσο ήταν αυτή που δέχθηκε γκολ στο φινάλε και δεν υπήρχε χρόνος αντίδρασης στη συνέχεια. Έστω και σε ισοβαθμία είναι εκτός της επικίνδυνης ζώνης και θέλει να συνεχίσει την προσπάθεια για παραμονή. Επικράτησε και στα τρία πιο πρόσφατα εντός της.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΕΦΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Σκέβντε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (4′, 15′) και παρότι μείωσε με τον Χιέλτε στο 19ο λεπτό, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 63′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα είναι εδώ και πέντε παιχνίδια η Γκέφλε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Μπένγκτσον φιλοξενήθηκε από τη Σκέβντε, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο και παρότι μείωσε άμεσα και είχε ευκαιρίες στη συνέχεια, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση. Αντιθέτως, δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, αν και απέχει μόλις πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Μόλις ένα διπλό στις δώδεκα τελευταίες εξόδους της (1-4-7).